Przyprawy korzenne

Charakteryzują się niebanalnym smakiem i zapachem, a potrawy z ich udziałem potrafią uświetnić każdy wieczór. Poza nadawaniem wyjątkowego smaku i aromatu, słyną ze swej wszechstronnej funkcjonalności i dobroczynnego wpływu na trawienie i apetyt.

aromastyle64.ru

Wanilia

Jest to storczykowe pnącze, które wywodzi się z lasów Ameryki Środkowej. Strąki wanilii nie pachną po zerwaniu, a ich barwa jest wtedy ciemnozielona. Obróbka wanilii polega na naprzemiennym „poceniu” i suszeniu. Cały proces trwa około 6 miesięcy, a w jego wyniku strąki nabierają charakterystycznej i przyjemnej woni. O najlepszej jakości przyprawy świadczy krystaliczny, biały nalot waniliny. Strąki stają się z czasem prawie czarne i giętkie. Laska wanilii charakteryzuje się gorzkawym smakiem i słodko-korzennym bukietem zapachowym. Można stosować ją jako dodatek do lodów, mlecznych napojów, kompotów, kremów, ciasta, budyniu, napojów i sosów.

Cynamon

Najlepszy cynamon na świecie rośnie dziko na Sri Lance. Kora młodych pędów cynamonowca cejlońskiego jest suszona, dzięki czemu fragmenty kory zwijając się nabierają kształtu podwójnych rurek. Rezultatem tego procesu jest brązowozłocisty kolor. Cynamon cechuje się intensywnym aromatem oraz gorzkawym, ostrym i słodkim smakiem. Przyprawa ta słynie ze swoich cennych właściwości polegających na przyspieszaniu procesów trawiennych i poprawie apetytu. Dobrze komponuje się czosnkiem, czarnym pieprzem i gałką muszkatołową. Można go dodawać nie tylko do słodkich potraw, ale także do mięsa i ryb. Wzbogaca smak gotowanej ryby oraz warzyw, takich jak dynia, cukinia i marchew. Uszlachetnia potrawy z szynki, farsz do drobiu, kotlety, kawę oraz marynaty.

Goździki

Goździki są nierozwiniętymi, poddanymi procesowi suszenia pąkami tropikalnego drzewa – goździkowca. Charakteryzują się owocowym i słodkim zapachem oraz korzennym i delikatnie piekącym smakiem. Dają ukojenie w problemach z niestrawnością. Mogą być wykorzystywane jako środek odkażający i usprawniający trawienie. Ssanie goździków neutralizuje nieprzyjemny zapach czosnku. Dodaje się je do wekowanych owoców, kompotów, sosów mięsnych, ponczu oraz grzanego wina. Marynuje się nimi wieprzowinę, baraninę, dziczyznę i śledzie. Goździkami przyprawia się potrawy z grzybów i ryb, pasztety, pizzę, spaghetti oraz rosół.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ