Hummus – samo zdrowie!

Kuchnia wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością. Na gastronomicznej mapie Warszawy wciąż przybywa restauracji serwujących bezmięsne specjały. Jednym z nich jest hummus, czyli niepozorna pasta z ciecierzycy, która nie tylko świetnie smakuje, ale również bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie i, co za tym idzie, dobre samopoczucie.

www.peanutbutterandpeppers.com
Hummus to potrawa pochodząca z Libanu, bardzo popularna na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Śródziemnego. Jego sercem jest ugotowana i utarta ciecierzyca – roślina strączkowa z rodziny bobowatych, nazywana orientalną odmianą grochu. Dodatkowo, klasyczny hummus zawiera pastę sezamową (tahini), czosnek, oliwę, sok z cytryny i przyprawy (zazwyczaj kmin rzymski lub pietruszkę). Hummus spożywa się na wiele sposobów, najbardziej popularne jest jedzenie go z chlebem pita lub z surowymi warzywami (jako dip), ale coraz częściej gości również na kanapkach zamiast masła lub serka.


Jego korzystny wpływ na zdrowie udowodniono już dawno temu. Przede wszystkim, hummus jest cennym źródłem manganu, zwanego „pierwiastkiem zdrowia”. Mangan bierze pośredni udział w przemianie witamin – jeżeli jego ilość w naszym organizmie nie jest wystarczająca, witaminy nie będą odpowiednio przyswajane. Oznacza to, że nawet jeżeli w ciągu dnia zjemy mnóstwo produktów bogatych w witaminy, nasz układ trawienny i tak wchłonie jedynie ograniczoną ich ilość. Ponadto mangan korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, płodność oraz metabolizm cukrów, lipidów i białek.


Hummus przyczynia się również do wzrostu odporności, ponieważ zawiera spore ilości żelaza oraz witaminy C. Kwas foliowy i witamina B6 także obniżają ryzyko przeziębienia, a poza tym wspomagają procesy krwiotwórcze.


Ponadto, hummus jest potrawą o niskim indeksie glikemicznym, co oznacza, że wywołuje uczucie sytości jednocześnie nie podnosząc zbytnio poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu jest odpowiednim daniem dla osób cierpiących na cukrzycę. Jako produkt pochodzenia roślinnego nie zawiera oczywiście cholesterolu, więc bez obaw mogą go również jeść osoby zmagające się z chorobami serca i układu krążenia. Wysoka zawartość błonnika korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego i zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w ciecierzycy wpływają z kolei na dobrą pracę trzustki, śledziony i żołądka, regulując jednocześnie gospodarkę lipidową naszego organizmu.

Jedzenie hummusu podnosi również nasz poziom energetyczny, w związku z czym jest to potrawa szczególnie polecana w okresach wytężonej pracy lub nauki. Doceniają go też sportowcy, zwłaszcza biegacze, nierzadko wybierając hummus jako przekąskę poprzedzającą wyczerpujący trening. Korzystnie wpływa także na stan skóry, włosów i paznokci.

Gdzie jest haczyk? Jedynym minusem hummusu pozornie może być jego kaloryczność: 100 g cieciorkowej pasty to od 200 do 300 kalorii (w zależności od sposobu przyrządzenia), z czego 13% stanowi tłuszcz. Należy jednak pamiętać, że nie liczy się tylko ilość kalorii i tłuszczów, ale również ich jakość i łatwość przyswajania przez organizm. W przypadku hummusu o te kwestie możemy być spokojni.

Joanna Bochnia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ