Gwiazdy wszystkich edycji Open’er Festival

Chociaż mówi się, że to festiwal dla hipsterów i bogatych dzieciaków, ceny karnetów rosną z roku na rok, a warunki na polu namiotowym są dalekie od naszych wyobrażeń, jednak głównie tam możemy zobaczyć i usłyszeć największe gwiazdy muzyki za tak niską cenę. Bilet wstępu na trzy dni kosztuje tyle, co wejściówka na jeden koncert AC/DC. W związku z tym, że od niedawna znamy kilka zespołów, które wystąpią w tym roku na Open’erze przypomnijmy sobie, kto ważny zaszczycił Polskę swoją obecnością w każdej z poprzednich edycji.

www.gq-magazine.co.uk

Ogłaszanie wykonawców na antenie radiowej Trójki to już tradycja. Ponad pół roku wcześniej organizator festiwalu – Alter Art – zdradza słuchaczom, kto pojawi się na kolejnych edycjach wydarzenia. Co kilka tygodni pojawiają się nowe nazwiska i nazwy zespołów. Do tej pory ujawniono 8 artystów, których zobaczymy w lipcu tego roku. Wśród nich pojawili się m.in. St. Vincet, Kasabian, Alt-J, The Dumplings, Swans. Na prawdziwą petardę będziemy musieli jeszcze zaczekać.

2002-2005

Pierwsza edycja trwała tylko jeden dzień i odbyła się w Warszawie, na torze na Służewcu. Po raz pierwszy wystąpiła wtedy w Polsce grupa The Chemical Brothers. Trudno, żeby wybór gwiazdy festiwalu padł na kogoś innego. Obok TCB zagrali tylko Smolik, Glasser i MK Fever. Podobnie w kolejnych kilku latach aż do 2005 roku, chociaż już nad morzem, line up nie powalał na kolana. Warto jednak wspomnieć, że zagrali u nas wtedy kolejno: Cassius, Massive Attack, The White Stripes, Snoop Dog.

2006

W tym roku wybór wydaje się trudniejszy. Każdego z trzech kolejnych dni na scenie pojawili się wykonawcy, którzy rzadko odwiedzają Polskę, a wtedy jeszcze na dodatek ich popularność nie mogła równać się z obecną. Mój wybór padł na Pharrell Williamsa, Franza Ferdinanda i Basement Jaxx. Jednak, że był to pierwszy Koncert FF w Polsce, zdecydowanie wybrałabym go na gwiazdę tej edycji.

2007

Tutaj zaczynają się pojawiać zespoły, które jeszcze nie raz powrócą na open’erową scenę w kolejnych latach. Będą to na przykład Łąki Łan. W 2007 roku wygrywa jednak Gentleman – niemiecki muzyk reggae. Na jego koncerty w Polsce brakuje biletów, a trasa promująca płytę „New Days Dawn” od Lublina, przez Wrocław po Gdańsk okazała się sukcesem. Obecnie jest on najbardziej znanym wykonawcą nowoczesnej muzyki jamajskiej.

2008

Coraz więcej scen, muzyków i uczestników. Pojawiają się zespoły mało znane, które dzięki koncertom w Gdyni wypłyną na szersze wody w kolejnych latach, tak jak Őshibarack czy Benzyna. Są też młode gwiazdy – na przykład Muchy. Najważniejszym występem było jednak show w wykonaniu dinozaurów punk rocka – Sex Pistols. Nie codziennie słyszymy w Polsce na żywo „Anarchy in the U.K.” lub „God Save The Queen”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ