Fobie gwiazd

Pozornie nieustraszone, wiecznie uśmiechnięte i pewne siebie – gwiazdy kina, telewizji, muzyki też mają swoje fobie. W dodatku dość dziwne. Wiadomym jest, że Internet pęka w szwach od takich informacji. W każdej plotce jest przecież ziarnko prawdy. Czego panicznie boją się celebryci? Sprawdźcie!

http://farm5.staticflickr.com

Johnny Depp na przykład boi się klaunów. Jak twierdzi bożyszcze młodszych i starszych miłośniczek kina: „Jest coś niepokojącego w ich pomalowanej twarzy i w sztucznym uśmiechu. Mam wrażenie jakby pod tą maską skrywały się demoniczne siły”. Wizja kolorowej twarzy i czerwonego nosa przeraża również rapera P. Diddy’ego.

“Awiofobia” czyli strach przed wejściem do samolotu, jest akurat dość powszechnym lękiem. Ciężko sobie jednak wyobrazić, że gwiazdy, nierzadko skazane na częste i wielogodzinne podróże samolotem, również go odczuwają. Jakim utrapieniem może być taka przypadłość wiedzą piosenkarka Anna Maria Jopek, która twierdzi, że dała by wszystko, żeby móc poruszać się wszędzie przyziemnymi środkami transportu, a także Paweł Małaszyński, Adrianna Biedrzyńska i Billy Bob Thorton.

Typową obawą jest również lęk przed pająkami (ponoć nieobcy aktorowi Tobey’emu Maguire, który – o ironio – grał Spider-mana)  i wszelakimi insektami. Faktycznie – są ohydne. Jednak można posunąć się dalej w swoich fobiach i bać się np. motyli. Aktorka Nicole Kidman mówi: ”Mogłabym leżeć pokryta karaluchami, nie boję się węży ani pająków. Jednak na myśl o tym, że dotykam motyla, dostaję dreszczy”.

Robaczki to jednak nie jedyni reprezentanci fauny, którzy budzą strach. Orlando Bloom boi się świń. Gdy na planie jednego z jego filmów biegał mały, różowy prosiak, aktor czmychnął w popłochu!

Alfred Hitchcock natomiast obsesyjnie bał się ptaków, nigdy nawet nie dotknął ptasiego pióra. Pewnie dlatego wyreżyserował słynne „Ptaki” w tak sugestywny sposób, że ludzie podczas projekcji krzyczeli i mdleli.

Aktorka Christina Ricci, wegetarianka i działaczka na rzecz ekologii, w tym ochrony roślinności, boi się roślin doniczkowych! W jej domu nie ma ani jednej, uważa, że są potworne, gromadzi się na nich kurz, są zawsze brudne i nie wyobraża sobie dotykania czegoś tak ohydnego.

Ciekawostką jest “pteridofobia” – chorobliwy lęk przed paprociami, którą to przypadłością obarczony był Zygmunt Freud .

Obawą Katarzyny Skrzyneckiej jest głęboka woda. Aktorka, która jest wielką fanką zdrowego trybu życia i sportu, na myśl o pływaniu na otwartym akwenie – morzu lub jeziorze, dostaje ataków paniki. Taki lęk przezwyciężył ostatnio aktor Borys Szyc, wziął udział w triatlonie, gdzie jednym z etapów jest przepłynięcie odcinka w wodzie. Głębin boi się również aktorka Michelle Pfeiffer

O dziwo, można również bać się przedmiotów codziennego użytku! A jakże! Cameron Diaz boi się klamek. Odmawia otwierania jakichkolwiek drzwi. Być może chodzi po prostu o zarazki. W przypadku gwiazd, ciężko czasem odróżnić fobię od fanaberii. Może po prostu potrzebuje odźwiernego.

Salma Hayek czuje nieopanowany lęk przed komputerami, nie korzysta z Internetu i nie wie, jak on funkcjonuje. Wyręcza ją w tym wszystkim mąż.

I na koniec Woody Allenprawdziwa hybryda, jeśli chodzi o strach przed wszystkim. Reżyser i aktor to neurotyk wszechczasów. Boi się owadów, słońca, psów, dzieci, wysokości, małych pomieszczeń, tłumów i raka. Allen zrobił jednak użytek ze swoich fobii i potrafi w ironiczny sposób przedstawić je w kręconych przez siebie filmach.

Olga Kowalczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ