FENTANYL, NOWA TRUCIZNA KARTELI – WSTRZĄSAJĄCY REPORTAŻ NA ARTE.TV

Fentanyl – „narkotyk zombie” dotarł już nad Wisłę. W ostatnich miesiącach w Polsce dochodzi do tragicznych zdarzeń – w listopadzie 2023 roku w poznaniu 19-letnia kobieta zmarła w wyniku przedawkowania tego opioidu, przypisywanego coraz częściej jako leku przeciwbólowego. Był to pierwszy tego rodzaju incydent w Polsce, ale niestety nie ostatni. Czy czeka nas to samo co od lat dzieje się w Stanach Zjednoczonych? Bezpłatna platforma VOD ARTE.tv przypomina swój wstrząsający reportaż.

Fentanyl, silny syntetyczny opioid stosowany w szpitalach, wyparł w ostatnich latach wiele innych leków w Stanach Zjednoczonych, co powoduje dramatyczne konsekwencje. Syntetyczne opioidy zabiły 129 000 Amerykanów w 2020 i 2021 roku. Od 2013 roku liczba zgonów w wyniku przedawkowania fentanylu wzrosła osiemnastokrotnie. Fentanyl, pięćdziesiąt razy silniejszy od heroiny, jest najniebezpieczniejszym z narkotyków. Prowadzi do prawdziwego kryzysu zdrowotnego, a służby ratunkowe już są przeciążone i bezsilne.

Ta nowa „moda” prowadząca do katastrofy w obszarze ochrony zdrowia przyszła do Stanów Zjednoczonych z Meksyku. To tam rozwija się technologię produkcji, doskonali techniki przemytu i planuje dystrybucję na coraz szerszą skalę. Pojawienie się fentanylu i innych syntetycznych opioidów to prawdziwa gratka dla karteli narkotykowych: jak się okazało, nie trzeba uprawiać maku ani polegać na społecznościach wiejskich, aby produkować opium. Fentanyl w niewinnie wyglądającej formie pigułki jest lekki, dyskretny i łatwy w produkcji oraz transporcie. Tani i łatwo dostępny, jednocześnie bardzo niebezpieczny. Już jedna pigułka może zabić. A spustoszenia spowodowane tą substancją stopniowo rozprzestrzeniają się na całym kontynencie amerykańskim. I jak się okazuje – nie tylko, bo narkotyk ten staje się coraz popularniejszy w Europie.

Reportaż jest dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/113730-000-A/arte-reportage/

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tobejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowośc znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ