Zwiększy się limit płatności bez PIN-u. Sprawdź, o ile

Na przełomie lata i jesieni może zwiększyć się limit przy płatnościach zbliżeniowych. Obecnie płacąc kartą więcej niż 50 zł, trzeba wbić PIN. Niebawem kwota ta może się podwoić. Nawet po podniesieniu kwoty będziemy pod tym względem w ogonie Europy.

Coraz więcej Polaków używa kart płatniczych do płatności zbliżeniowych. Teraz nie trzeba wbijać PIN-u przy płatnościach rzędu 50 zł. Obowiązujący limit płatności zbliżeniowych bez PIN został ustalony w 2007 roku. Jak podaje Mastercard, aż 66 proc. transakcji przy pomocy karty zbliżeniowej dotyczy zakupów powyżej tej sumy. Warto wspomnieć, że to najniższa pula w Europie. W tym roku kwota ta może wzrosnąć do 100 zł. Nie byłoby to możliwe bez zgody Narodowego Banku Polskiego. Visa dostała ją na początku lutego, a Mastercard w maju ubiegłego roku.

Na takim wzroście puli maksymalnej mogą skorzystać nie tylko użytkownicy kart, ale i przedsiębiorcy. Dlaczego? Firmy, które akceptują płatności bezgotówkowe, notują obroty wyższe o 5-20 proc. Oczywiście wszystko zależy od branży, w jakiej działa dana firma. Kolejnym plusem jest to, że płacenie zbliżeniowe dwa razy skraca czas obsługi transakcji.

Obowiązujący w Polsce limit 50 zł płatności jest jednym z najniższych w Europie. Wyższe kwoty minimalne są m.in. w Wielkiej Brytanii – 30 funtów (ok. 145 zł), we Francji i Irlandii – 30 euro (ok. 130 zł), ale też np. na Litwie – 25 euro (ok. 105 zł), w Rumunii czy na Słowacji – 20 euro (ok. 85 zł).

źródło: superbiz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ