E-book – elektroniczna książka

book duze sporteuroCoraz częściej słyszy się określenie e-book. Okrzyknięto go nawet książką XXI wieku i porównuje się ten wynalazek do rewolucji jaką było wynalezienie ruchomej czcionki przez Gutenberga. Jednak tak naprawdę nie do końca wiadomo czym on tak naprawdę jest.

Najprościej rzecz ujmując e-book jest elektroniczną formą książki. Jest łatwo dostępny, co sprawia, że możemy mieć go zarówno na swoim komputerze jak i smartphonie, tablecie. Obecnie nawet w niektórych miejscach są specjalne e – czytniki, które umożliwiają pochłonięcie przez ulubioną lekturę.

E-book wygląda dokładnie tak samo jak papierowa wersja książki. Posiada okładkę, spis treści, podział na rozdziały jeżeli takowy istnieje. Jednak nowoczesna technologia sprawia, że e-booki posiadają wiele zalet i zyskują coraz większe rzesze fanów. Po pierwsze są dostępne 24 godziny na dobę. Żeby mieć e-booka potrzebny jest najprostszy komputer, który ma dostęp do Internetu. O każdej porze dnia i nawet nocy można dokonać ich zakupu z dowolnego miejsca na świecie. Dostępne są na stronach www i na aukcjach internetowych. Coraz częściej pojawiają się także ogłoszenia (w prasie i w Internecie) o sprzedaży e-booków, więc za pomocą e-maila kontaktujemy się z jego autorem i w prosty sposób dokonujemy zakupu książki.book2 duze sporteuro

Elektroniczne książki są dużo tańsze od tych tradycyjnych. Ich produkcja i dystrybucja nie obejmuje całej armii ludzi, która dokłada wszelkich starań, by papierowe książki znalazły się w księgarniach. Koszty e-booka nie obejmują druku czy transportu i prowizji dla hurtowni i nawet samych księgarni. Płacimy tylko za to, co w tej książce jest umieszczone. Sprawia to, że koszty mogą być nawet kilkakrotnie mniejsze. Dodatkowo, nie trzeba fatygować się na pocztę po odbiór przesyłki czy spędzać cały dzień w domu w oczekiwaniu na paczkę kurierską.

E-booki nie zajmują nam miejsca na półkach, a poza tym są łatwe w kopiowaniu. Najpopularniejszym ich formatem jest pdf – więc nie ma żadnej trudności w wydrukowaniu potrzebnego fragmentu i robieniu własnych notatek, co nie jest wskazane przy książkach papierowych. Książka elektroniczna ma także jeszcze jedną ważną zaletę. W dowolny sposób można sformatować każdą stronę i dostosować do własnych potrzeb.

Łatwość ich użycia i oszczędność głównie działają na ich korzyść. Są one coraz bardziej pożądane przez polskich czytelników. Stanowią poważną konkurencję dla tradycyjnych form literatury, co z kolei powoduje, że wyłaniają się także przeciwnicy tego typu sprzętów.

Anna Matysek, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ