Dlaczego warto pić yerba mate?

Yerba mate, czyli jedno z najzdrowszych ziół świata. To ostrokrzew paragwajski, rosnący dziko w Ameryce Południowej. Napar ma specyficzny, gorzki smak, ale posiada szereg właściwości zdrowotnych, które zachęcają, by po niego sięgnąć.

 

yerba mate

Kilka słów o pochodzeniu

Yerba mate w naturze rośnie w Argentynie, Chile, Peru, Brazylii i Paragwaju. Istnieją też uprawy w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, głównie w Syrii i Libanie. Ostrokrzew jest wiecznie zieloną rośliną, osiągającą zazwyczaj wysokość ok. 6-8 metrów. Został odkryty w XVII wieku przez Indian Guarani.

Właściwości i działanie Yerba mate

Najistotniejszą zaletą yerba mate jest jej pobudzające działanie bez niepożądanych skutków ubocznych. Ekstrakt stymuluje umysł oraz poprawia pamięć i koncentrację. Dobrze sobie radzi także ze zmęczeniem fizycznym. Idealnie sprawdza się w sytuacjach, kiedy mamy do wykonania dużo obowiązków, a nasz mózg musi przetworzyć strumień informacji. Picie yerba mate zaleca się więc m.in. studentom w czasie sesji.  Efekt pobudzenia zawdzięcza obecności kofeiny, teobrominy i teofiliny. 

Picie naparu z paragwajskiego ostrokrzewu wspomaga odchudzanie i zapobiega otyłości. Składniki znajdujące się w nim korzystnie wpływają na przemianę materii i zapewniają uczucie sytości. Co ważne, w czasie diety odchudzającej pomaga utrzymać prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie. By wzmocnić działanie stymulujące utratę wagi, zaleca się połączenie liści yerba mate z guaraną i damianą. 

Roślina ma właściwości przeciwcukrzycowe. Przyrządzony z niej napój zmniejsza glikację białek (glikacja jest odpowiedzialna za powstawanie powikłań w cukrzycy). 

Kolejnymi dobroczynnymi właściwościami, jakie posiada yerba mate, są właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Dzięki zawartym w liściach saponinom wspomaga pracę układu odpornościowego. 

Mate jest również silnym przeciwutleniaczem. To za sprawą występujących w niej polifenoli, które neutralizują wolne rodniki, a co za tym idzie, chronią przed stresem oksydacyjnym, prowadzącym do nowotworów i chorób układu krążenia.   

Napój może posłużyć także, jako naturalny antydepresant. Jest bogactwem wielu witamin i minerałów, m.in. witaminy B, która odpowiada za poprawę nastroju. 

Pozostałe właściwości:

  • Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
  • Obniża poziom złego cholesterolu – LDL, a podnosi poziom zdrowego – HDL
  • Działa ochronnie na serce
  • Wspomaga wydzielanie żółci (powoli i stopniowo) i usprawnia pracę jelit

Przyrządzanie naparu

Wbrew pozorom, przyrządzenie ekstraktu nie jest skomplikowane i nie wymaga wyszukanego sprzętu. Najważniejsze to zalać liście wodą w odpowiedniej temperaturze. Bardzo istotne jest, by nie zalewać ich wrzątkiem, ponieważ wtedy stracą większość swoich właściwości. Poprawna temperatura parzenia to 70-80 °C. Do kubka powinniśmy wsypać tyle suszu, by wypełnił on jakieś 2/3 naczynia (dla początkujących smakoszy proponuję mniejszą dawkę, gdyż gorzko-papierosowy smak może okazać się zbyt mocny i zniechęcający). Po 3 minutach parzenia należy odcedzić susz przy pomocy sitka. Zioła nadają się do kilkukrotnego użytku (gdy przestaną barwić wodę należy je wymienić). 

Przeciwwskazania

Ze względu na wysoką zawartość kofeiny zaleca się ograniczenie picia yerba mate (do 2 kubków dziennie) kobietom w ciąży i karmiącym piersią. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ