Zioła na każdą okazję

ziola life4styleWiele lat temu, nasze prababcie i ich babcie nie miały galerii i sklepów z kosmetykami na wyciągnięcie ręki. Musiały sobie radzić innymi metodami. Sięgać do medycyny naturalnej i korzystać z tego co przyniosła nam matka Ziemia. Warto poznać niektóre przepisy, które stosowały, a które ułatwiały im życie.

Napar z lubczyku

Pomocny przy zaburzeniach menstruacyjnych.

Dwie łyżki suszonego korzenia lubczyku zalej 400ml przegotowanej wody i odstaw na noc. Rano podgrzej i potrzymaj pod przykryciem, aby napar naciągnął. Po kwadransie pij małymi łykami przez cały dzień. Napar możesz posłodzić miodem.

Herbata z lubczyku

Przydatna przy problemach z trawieniem i układem moczowym.

1 łyżeczkę suszonego korzenia lubczyku zalej filiżanką zimnej wody. Zagotuj i natychmiast przecedź. Pij 2 filiżanki odwaru dziennie.

Wino lubczykowe

Dodaje witalności, działa pobudzająco, afrodyzjak.

50g korzenia lub liści lubczyku wsyp do słoika, zalej butelką białego wina, na końcu zakręć słoik postawi w na 10 dni i codziennie wstrząsaj.

Napar z melisy

Uspokaja, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego wywołane stresem, wycisza, relaksuje, obniża gorączkę.

Do sporządzania naparu możesz sięgnąć zarówno po gotową do zaparzenia melisę w torebkach jak i wysuszone liście. Weź 1,5 łyżki liści melisy lub 1-2 torebki i zalej wrzątkiem. Przykryj i odstaw na około 10 minut, aby zioła dobrze naciągnęły. Napar pij 2-3 razy dziennie, aby działanie było skuteczne.

Nalewka mnichów

Pomaga przy bólu głowy, objawach PMS, bezsenności, wyczerpaniu nerwowym i nerwowości serca. 

Weź 200g świeżych liści melisy oraz litr 30% brandy. Dodaj liście do alkoholu, zakorkuj szczelnie butelkę i pozostaw na ok 10 dni. Po tym czasie odcedź zioła przez bawełnianą ściereczkę. spożywaj ok 10-20 kropli na dzień.

Tonik z melisy

Idealny dla cery tłustej, działa oczyszczająco.

Przygotuj napar z 2 torebek suszonej melisy i filiżanki wody, którą zalej wrzątkiem. Poczekaj aż ostygnie, a następnie odciśnij torebki i przemyj twarz oraz dekolt. Tonik możesz stosować kilka razy dziennie, ale pamiętaj, aby codziennie parzyć nową porcję ziół.

Napar majerankowy

Wpływa korzystnie na trawienie – przyspiesza jego proces, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i łagodzi kolki u dzieci.

Łyżkę suszonego majeranku zalej szklanką wrzątku. Pozostaw na kwadrans do zaparzenia. Odcedź i wypij. W przypadku problemów z układem pokarmowym pij szklankę przed posiłkiem.

Majerankowo – pokrzywowa płukanka do włosów 

Odżywi i wzmocni zniszczone włosy.

Weź dwie garści majeranku oraz garść pokrzywy, zalej szklanką wody i gotuj 10 minut. Odcedź i otrzymanym wywarem masuj skórę głowy.

Maść z jaskółczego ziela

Złagodzi widoczne zmiany skórne.

3 Łyżki soku z jaskółczego ziela

3 czubate łyżki dobrego niesolonego smalcu

wymieszać i smarować chore miejsca

Napar z liści brzozy

Napar z liści brzozy przygotowuje się z łyżki suszu. Należy go wsypać do szklanki wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Spożywać po 0,5 szklanki pomiędzy posiłkami. Napar z liści to również odżywcza płukanka do włosów. Odświeża i wzmacnia włosy, nadając im lekkość, blask i nieco je rozjaśniając.

Nalewka z pokrzywy i nasturcji

Zapobiega ona wypadaniu włosów i nadaje im połysk.

Po 1 części świeżego ziela pokrzywy oraz kwiatów i liści nasturcji rozdrobnić, zalać 2 częściami spirytusu w ciemnym słoju. Odstawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Nalewkę wcierać we włosy i skórę głowy raz w tygodniu.

Herbatka uspokajająca

Łagodzi stany napięcia nerwowego, jak również w przypadku skłonności do choroby lokomocyjnej przed i w czasie podróży.

Zmieszać po łyżce stołowej szyszek chmielu, kozłka lekarskiego, ziela dziurawca, melisy. 2 łyżki tak przygotowanej mieszanki zalać w termosie 2 szklankami wrzątku, pozostawić na godzinę, przecedzić, posłodzić miodem. Herbatkę pije się po ½ szklanki.

Maseczka przeciwzmarszczkowa

Przygotować mieszankę:

Ziele skrzypu polnego 20g
Kozieradka 20g
Siemię lniane 30g
Kwiat nagietka 10g
Ziele rozmarynu 20g
1 łyżkę mieszanki zalać letnią wodą, gotować do powstania ciągliwej masy, dodać 1 łyżeczkę miodu, wymieszać i nałożyć na twarz. Maseczkę zmyć po 20 min. wodą zakwaszoną sokiem z cytryny.

Ewa Szymańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ