Dlaczego warto czytać książki?
W dobie rozwoju cyfrowych technologii i rozpowszechnienia Internetu czytanie książek powoli zaczyna odchodzić do lamusa. Głównie kojarzą nam się z podręcznikami szkolnymi i nudnymi bibliotekami. Powstała ostatnio na Facebooku akcja, dotycząca przeczytania 52 książek w ciągu roku, która być może zamieni ten sposób spędzania czasu w atrakcyjny trend. Dlaczego warto czytać książki?
W 2012 r. Biblioteka Narodowa wraz z TNS Polska przeprowadziła badanie, które miało na celu sprawdzenie stanu czytelnictwa w Polsce. Niestety wyniki były bardziej niż niezadawalające. Okazało się, że 60, 8 % obywateli w ogóle nie czyta książek. Grupą wiekową, pośród której zakres czytelnictwa jest największy, są nastolatkowie oraz osoby w wieku emerytalnym. Wśród nich zdecydowanie przeważają kobiety.
Dlaczego czytanie jest tak ważne? Przede wszystkim osoby, które czytają zdobywają wiedzę na różne tematy, zatem w większości przypadków wykazują się większą mądrością niż inni. W trakcie czytania mózg zapamiętuje informacje, które mogą być potem wykorzystywane w różnych sytuacjach. Niekoniecznie muszą to być tylko ambitne książki. Nawet czytając kryminały i romanse, szczególnie te zagraniczne, poznajemy styl życia i obyczaje panujące w innych krajach. Gromadzimy wiedzę na temat historii, położenia miejscowości oraz regionów geograficznych. Oddawanie się lekturze poszerza horyzonty, stawia nas przed dylematami.
Czynność czytania rozwija zdolność analitycznego myślenia. Konieczność szybkiego przetwarzania informacji, łączenia wydarzeń z sylwetkami bohaterów np. próby odgadnięcia, kto jest mordercą – wszystko to sprawia, że nasza zdolność do kojarzenia faktów jest coraz większa.
Pytanie zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn: gdybyście mieli do wyboru randkę z dwiema osobami o takim samym stopniu atrakcyjności i wiedzieli, że jedna z nich dużo czyta, a druga w ogóle, którą z nich poprosilibyście o wspólne spędzenie czasu? Odpowiedź wydaje się oczywista. Człowiek, który poświęca dużo czasu na czytanie jest oczytany, zazwyczaj rozmowa z nim jest ciekawsza, ze względu na zasób wiedzy. Świadczy to także o jego rozwoju osobistym i posiadaniu pasji. Chyba każdy zgodzi się z tym, że mężczyzna lub kobieta, którzy cały wolny czas poświęcają na leżenie przed telewizorem bądź przesiadywanie na portalach internetowych, są mniej interesujący dla potencjonalnego partnera.
O wzbogacaniu słownictwa dzięki czytaniu słyszymy już od czasów podstawówki, chociażby od nauczycieli, którzy próbują nas do tego zachęcić. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że „mole książkowe” są bardziej elokwentne, posiadają bardziej zróżnicowane słownictwo.
Oddawanie się lekturze często wywołuje różnego rodzaju problemy natury etycznej, egzystencjonalnej, prowokuje do pytań. Szczególnie pośród najmłodszych czytelników problemy literackich bohaterów budzą wiele emocji. Bywają tematami rozmów z rodzicami, a także rówieśnikami. Czytanie bywa zalecane jako forma psychoterapii dla dzieci nieśmiałych i lękliwych oraz tych nadmiernie agresywnych. Pozwala to m. in. na zapoznanie się z sytuacją, z którą dziecko miało do czynienia oraz rozróżnianie pojawiających się emocji. „Pożeranie książek” rozwija zdolność empatii. Książki pozwalają na zrozumienie, że na jedno pytanie może być słusznych kilka odpowiedzi, a na problemy da się spojrzeć z różnych stron.
Wiele osób ma problemy z brakiem koncentracji. W tym przypadku również głównie odnosi się to do dzieci. Dzieje się tak w wyniku kontaktu z otoczeniem, w którym występuje duża ilość bodźców. Dość trudne jest skupienie się na wszystkich równocześnie. Owa nieumiejętność poradzenia sobie bywa wynikiem frustracji i rozdrażnienia, a w związku z tym braku pewności siebie. Czytanie jest rodzajem aktywności, które zmusza do skupienia uwagi na konkretnym elemencie fabuły. Dobrym ćwiczeniem może być włączenie w trakcie tej czynności muzyki.
Zagłębianie się w lekturę rozwija naszą wyobraźnię, zmusza do tworzenia przed oczami fantastycznych obrazów, pośród których znajdują się smoki, zaczarowane zamki, mówiące ludzkim głosem zwierzęta. Czynnik ten sprawia, że człowiek zaczyna być bardziej kreatywny, a cecha ta jest bardzo pożądana we współczesnym świecie.
Dlaczego dosyć często możemy spotkać czytające osoby w autobusach i tramwajach? Czytanie jest świetnym pomysłem na nudę, szczególnie gdy mamy do przebycia dłuższą trasę. Dzięki lekturze szybciej upłynie nam czas i zostanie on pożytecznie wykorzystany.
Marta Nagórka
Źródło:http://www.lustrobiblioteki.pl/2013/03/czowieki-czytajcie-ksiazki-czyli_18.html