Dlaczego warto ćwiczyć na skakance?
Ćwiczenia na skakance przywołują przyjemne chwile z dzieciństwa. W swoich treningach wykorzystują je nawet sportowcy. Prostota tych ćwiczeń pozwala na wykonywanie ich w zaciszu domowym, a korzyści dla zdrowia i sylwetki jest mnóstwo.
Jakie są powody, dla których warto ćwiczyć na skakance?
Ćwiczenia z użyciem skakanki zmniejszają ryzyko wystąpienia osteoporozy, ponieważ dzięki nim zwiększa się gęstość kości. Trening na skakance poprawia również zdolność utrzymywania równowagi ciała. Jest to związane ze wzmocnieniem mięśni i ich ogólnej koordynacji. Stają się one ponadto bardziej elastyczne i sprężyste. Ćwiczenia te stymulują obie półkule mózgowe, a co za tym idzie podnosi się koncentracja i umiejętność skupienia uwagi. Podczas ćwiczeń na skakance angażowane są różne partie mięśni, dzięki czemu wzmacnia się ich napięcie. W efekcie podnosi się wydolność organizmu, a układ mięśniowy zaczyna współdziałać z układem nerwowym. Trening na skakance poprawia również kondycję serca, ponieważ ćwiczenia wywołują wzmożoną pracę układu sercowo-naczyniowego. W związku z tym do tkanek pompowana jest większa ilość krwi, a dotlenienie organizmu jest większe. Stanowią świetną alternatywę dla osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Są pomocne w zdobywaniu upragnionej sylwetki – 30 minut na skakance spala ok. 4o0 kcal. Dzięki nim kształtowane są najbardziej newralgiczne miejsca kobiecego ciała – łydki, ramiona, uda i brzuch. Skakanka jest lepszym rozwiązaniem niż bieganie, ponieważ obciążenie stawów jest mniejsze. Trening na skakance wpływa także na inne parametry organizmu osób aktywnych fizycznie – giętkość, zwinność i wytrzymałość.
Nasza rada
Przy zakupie skakanki kieruj się najważniejszym jej kryterium, czyli długością. Aby to ocenić stań na środku skakanki i podnieś jej uchwyty. Powinny sięgać niewiele ponad wysokość Twoich pach. Na rynku dostępne są również skakanki bez sznurków z wbudowanym licznikiem, który rejestruje czas ćwiczeń oraz spalone kalorie. Podczas treningu zmieniaj jak najczęściej styl podskoków, co zapobiegnie monotonii ćwiczeń.
Paulina Rożej