Do It Yourself!

W pośpiechu codziennego życia nie zwracamy uwagi na poziom konsumpcji współczesnego społeczeństwa. Każdego dnia wykorzystujemy i wyrzucamy przedmioty i materiały, które wydają nam się być niepotrzebne. Popularny już od kilku lat w Polsce trend DIY, czyli Do It Yoursefl (zrób to sam) przeciwdziała takiemu myśleniu. Społeczność kreatywnych ludzi pisze blogi, tworzy tutoriale na YouTube’ie i pokazuje, jak ze zwykłych rzeczy, czasami nawet śmieci możemy samodzielnie wykonać biżuterię, ubrania czy domowe funkcjonalne dekoracje. A Ty, dlaczego jeszcze nie robisz czegoś sam?

 www.aliexpress.com

Określenie DIY pojawiło się i utrwaliło w języku angielskim na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wywodziło się z subkultur: hippie i punk. Początkowo określało samodzielne przerabianie koszulek, malowanie i ręczne doklejanie naszywek. Obecnie termin ten używany może być niemal do każdej dziedziny życia. Od dekorowanie wnętrz, poprzez przerabianie ubrań, gotowanie czy tworzenie dziecięcych zabawek. Popularne stały się blogi prowadzone przez ludzi kreatywnych, gdzie krok po kroku ukazywany jest proces przerabiania danego przedmiotu lub tworzenia go od podstaw. Dużym zainteresowaniem cieszy się także wiele kanałów na YouTubie, na których można znaleźć wskazówki, jak wykonać piękny makijaż, przerobić stary T-shirt na torebkę czy zrobić wygodny zestaw wypoczynkowy do ogrodu ze zużytych drewnianych palet.

 

Wraz z rozwojem idei DIY i rosnącą popularnością ekologicznego trybu życia, w Internecie pojawiły się także blogi upcyklingowe. Jest to ewolucja blogów DIY, których autorzy wykorzystują wyłącznie zużyte materiały i przetwarzają je, tworząc niekiedy dzieła sztuki, artystyczną biżuterię, czy po prostu zmieniając i upiększając przedmioty codziennego użytku. O tym, czym jest idea upcyklingu w skrócie opowiedziała mi autorka bloga Kreatywna Kasia: Upcykling nie jest niczym nowym. Wśród rzeczy naszych mam i babć można znaleźć mnóstwo przetworzonych przedmiotów. W minionych dekadach domowe przetwarzanie było nieuniknione. Dziś, gdy wszystko jest dostępne w sklepach, przetwarzanie traktuje się jako przejaw nadzwyczajnej pomysłowości, którą promuje się w mediach jako nową modę. W bardzo dużym skrócie, upcykling można określić jako elitarny rodzaj recyklingu. Celem jest uzyskanie produktu o większej wartości niż wyjściowa i najczęściej o walorach artystycznych. Kluczowym zagadnieniem w tym wszystkim jest recykling.

 

Inspiracje, a także wskazówki, co i jak należy wykonać są na wyciągnięcie ręki. Storn poświęconych DIY oraz upcyklingowi jest w Internecie mnóstwo. Jest to nie tylko dobry sposób na nudę, ale także na rozwijanie kreatywności i zdobywanie nowych umiejętności. A przy okazji może nam wyjść naprawdę unikalne rękodzieło.

 

Marlena Skrzypczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ