Dieta niskoenergetyczna

Dieta niskoenergetyczna, nie jest „katowaniem” organizmu ciągłymi wyrzeczeniami, ale umiejętną kombinacją zbilansowanych składników pokarmowych, przy zmniejszonej liczbie kalorii. Dieta, przede wszystkich dla osób z nadwagą lub otyłych, którzy chcieliby wypracować u siebie zdrowe nawyki żywieniowe.

www.alphatravelinsurance.co.uk

Dla kogo?

Dieta niskoenergetyczna ma zastosowanie głównie u osób z otyłością lub z nadwagą. Przewidziana jest także dla osób po anoreksji oraz dla tych, których organizm jest wycieńczony przebytą chorobą.

Podstawowe założenia

W diecie niskoenergetycznej zmniejsza się głównie udział zawartości tłuszczu dodanego oraz już zawartego w produktach spożywczych. Wyklucza się także produkty bogate w węglowodany, przede wszystkim sacharozę i cukry proste. Pomimo dość drastycznych ograniczeń co do ilości i rodzaju produktów, których nie powinnaś spożywać, Twoja dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, a także nie powinna dopuszczać do niedoborów żywieniowych.

Propozycja dziennego jadłospisu

I śniadanie

Bułka grahamka, jajko na miękko, pomidor, jabłko, szklanka zielonej herbaty.

II śniadanie

Jogurt naturalny, płatki owsiane, pomarańcza.

Obiad                

Zupa jarzynowa, duszona wołowina, ryż, warzywa gotowane na parze, kompot.

Podwieczorek

Grejpfrut, serek homogenizowany.

Kolacja

Kefir, sałatka ze świeżych warzyw bez majonezu.

Nasza rada

Dieta ta zmierza do obniżenia masy ciała osoby otyłej lub z nadwagą, dlatego też ma dość restrykcyjne podejście do ogólnej ilości spożywanych pokarmów. Pamiętaj, że jeśli podjęłaś decyzję o zredukowaniu masy ciała powinno się to odbywać w stopniowy i łagodny sposób, tak aby organizm mógł się spokojnie zaadaptować do nowych warunków. Będąc na tej diecie, nie powinnaś tracić więcej niż 1 kg masy ciała w ciągu tygodnia. Zbyt intensywny spadek masy ciała, może źle wpływać na Twoje samopoczucie i prowadzić do efektu jo-jo. Przygotowując posiłki, wykorzystuj techniki kulinarne, które zapewniają obniżoną kaloryczność, a zatem grilluj i piecz w folii oraz gotuj i „smaż” na parze. Twoja dieta nie może prowadzić do niedoboru białka, składników mineralnych i witamin, dlatego powinnaś stosować suplementację preparatami witaminowo-mineralnymi. Wbrew poglądom z poprzednich lat, stosowanie diet 1000 lub 1500 kcal/dobę nie może wiązać się ze zmniejszoną ilością przyjmowanych płynów. Wyjątkiem może być sytuacja, w której otyłości towarzyszą obrzęki. Wybieraj napoje bez dodatku cukru lub mineralną wodę niegazowaną. Do poprawy sylwetki i wzmożonego spalania kalorii, wykorzystuj także aktywność fizyczną.

Źródło: mz.gov.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ