Bądź płodny dzięki diecie!

Bezlitosne statystyki mówią, że aż 20% małżeństw w Polsce ma problemy z zajściem w ciążę i tylko 19% z nich decyduje się na leczenie u specjalistów. Przyczyn tej sytuacji można szukać w strachu, ale przede w kwestiach finansowych – regularne wizyty u prywatnych lekarzy kosztują majątek. Na szczęście oprócz kroku ostatecznego, czyli wizyty u specjalisty, istnieją metody zwiększające płodność człowieka. Jedną z nich jest odpowiednia dieta.

americanpregnancy.org

Naukowcy z Harvard School of Public Health przeprowadzili badania na grupie kilkunastu tysięcy kobiet i udowodnili, że to co jemy, ma ogromny wpływ na skuteczność zajścia w ciążę. Na podstawie tych badań została wydana anglojęzyczna książka „Fertility Diet”, która jest zbiorem dietetycznych przykazań dla przyszłych rodziców. Największą trudność sprawia wprowadzenie diety do swojego życia na stałe. Nie chodzi o krótkotrwałe zrywy motywacji i wstrzemięźliwości od pokarmów zakazanych, przeplatane okresami obżarstwa, lecz o konsekwencję i wytrwałość.

Jedną z podstaw w diecie na płodność jest wyrzeknięcie się fast foodów i przetworzonej żywności. Należy zrezygnować z produktów zawierających konserwanty, sztuczne barwiki, zagęstniki i spulchniacze. Niewskazane są gotowe dania typu „instant”, sosy w proszku i ze słoika oraz dania ciężkostrawne – smażone i zawierające dużą ilość tłuszczu. Kobiety starające się o dziecko powinny również ograniczyć ilość spożywanych słodyczy oraz napojów gazowanych. Ochotę na coś słodkiego mogą zaspokoić miodem lub suszonymi owocami. Surowo zabronione są także wszelkie używki, w tym alkohol, papierosy i nadmiar kawy.

Niezwykle ważne dla pań, które marzą o zajściu w ciąże jest spożywanie produktów pełnoziarnistych i dużych ilości ryb. Wskazane jest również chude mięso oraz jaja. Najbardziej pożądane witaminy to: C, E i te z grupy B, dlatego kobiety powinny pamiętać o włączeniu do diety orzechów, warzyw liściastych i skrobiowych oraz owoców.

Panowie starający się o potomka również powinni zadbać o to, co jedzą. Na jakość męskiego nasienia szczególny wpływ ma kwas Omega 3, witamina A oraz cynk i selen. Mężczyźni powinni więc jeść: ryby morskie, orzechy, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste oraz warzywa (kapusta, szpinak, marchew, brokuły i słodkie ziemniaki).

Należy pamiętać, że dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana. Każdy posiłek musi zawierać określone proporcje białka, węglowodanów i tłuszczy, a także wartości odżywcze. Jadłospis powinien być również mocno urozmaicony, aby dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników mineralnych.

Dieta na płodność polecana jest nie tylko małżeństwom, mającym problem z zajściem w ciążę, ale również profilaktycznie wszystkim młodym osobom, które w przyszłości będą chciały założyć rodzinę.

Anna Kukiełka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ