Dieta kopenhaska – nie całkiem cud

Dieta kopenhaska to niskowęglowodanowa i niskokaloryczna dieta trzynastodniowa, która ma za zadanie usprawnić naszą przemianę materii na dłuższy czas. Mimo, iż jej zwolenniczki są zachwycone natychmiastowym efektem, dietetycy ostrzegają przed skutkami ubocznymi takiego żywienia.

źródło: shutterstock.comWedług twórców dieta kopenhaska jest sposobem na osiągnięcie idealnej sylwetki bez efektu jojo. Czy jednak istniej dieta która pozwoli nam na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów, bez uszczerbku na zdrowiu i ryzyka ponownego przytycia?

Dieta kopenhaska to jedna z najbardziej rygorystycznych diet. Jej podstawowym wymogiem jest przestrzeganie ściśle określonego planu żywieniowego. Tylko w takim wypadku można liczyć na widoczne efekty już po pierwszym dniu kuracji. Należy rygorystycznie przestrzegać spożywania tylko 3 posiłków dziennie: śniadania, lunchu i obiadu. Bazuje ona na stałym menu, składającym się głównie z chudego mięsa, warzyw, jajek, kawy oraz zielonej herbaty. Dziennie przewiduje 500-600 kcal. Z uwagi na niedostarczanie organizmowi zbyt wielu składników odżywczych, przedłużona dieta może prowadzić do poważnego niedoboru witamin i minerałów.

Dieta nie dla każdego.

Z uwagi na rygorystyczny plan żywieniowy, niestety – dieta kopenhaska nie nadaje się dla wszystkich. Aby móc zastosować tę kurację, niezbędny jest dobry stan zdrowia. Dietetycy zgodnie twierdzą, że na dietę kopenhaską mogą zdecydować się tylko i wyłącznie osoby nie cierpiące na jakiekolwiek zdrowotne dolegliwości. Zanim więc zdecydujemy się zastosować tę dietę powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Co ważne, z uwagi na dostarczanie organizmowi ograniczonej ilości kalorii, dietę kopenhaską powinny stosować jedynie osoby, których praca nie wymaga nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie bez znaczenie jest też wiek. Oczywiście młody organizm szybciej się regeneruje, jednak dieta nie jest przeznaczona dla nastolatków, a tym bardziej dzieci. Dieta kopenhaska to przede wszystkim rygorystyczne przestrzeganie wszystkich zasad, zatem skuteczna będzie jedynie u osób, które posiadają silną wolę.

Dieta nie jest przeznaczona dla  sportowców  i osób aktywnych fizycznie, gdyż ich organizm potrzebuje wielu składników odżywczych, witamin i urozmaiconej diety. Przeciwskazania do stosowania diety to również ogólny zły stan zdrowia, dolegliwości żołądkowe oraz ciąża. Nie mogą jej również stosować osoby z nadciśnieniem oraz chorobami nerek.

Szybka utrata kilku kilogramów zachęca do dalszego odchudzania. Trzeba się jednak wykazać zdrowym rozsądkiem. Nie należy przekraczać czasu stosowania diety. Powinna ona trwać tylko trzynaście dni. Niestosowanie się do wskazówek tej diety może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dieta ta nie dostarcza organizmowi ani jednego składnika odżywczego w dostatecznej ilości. Białko, tłuszcze i węglowodany są spożywane w nieodpowiedniej proporcji. Niska kaloryczność może oznaczać spadek energii. To z kolei może doprowadzić do ogólnego osłabienia organizmu, zawrotów głowy, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty przytomności. Mogą także pojawić się problemy z cerą, paznokciami oraz z włosami. Jeśli uda nam się zrzucić kilka zbędnych kilogramów bez uszczerbku na zdrowiu, musimy wziąć pod uwagę fakt, że wbrew temu co mówią twórcy diety, powracając do starego sposobu odżywiania możemy przytyć z nawiązką.

Beata Mironow; źródło: dietakopenkaska.eu

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ