Jak łatwo zmienić dietę na lepszą?

Coraz więcej ludzi boryka się z otyłością i chorobami dietozależnymi. Często nie zwracamy uwagi na to, jak się odżywiamy. Zwykle jemy w pośpiechu, bierzemy to, co mamy pod ręką. Sprawdź, jak w prosty sposób, nieznacznie modyfikując swoją dietę, możesz zyskać smuklejszą sylwetkę, lepsze zdrowie, a także dobre samopoczucie.

Fot. pixabay.com

Herbata z cukrem. Od zawsze słodzisz herbatę i nie wyobrażasz sobie, aby miała gorzki smak. Pijesz ją w pracy oraz w domu. Jedna łyżeczka sacharozy (5 gramów) to aż 20 kalorii. Oprócz energii z węglowodanów nie dostarcza organizmowi żadnych składników odżywczych. W dodatku cukier niekorzystnie wpływa na procesy myślowe, budzi agresję, powoduje utratę wapnia, a także zwiększa ryzyko próchnicy. My proponujemy, abyś zamieniła go na miód, który również nada napojowi słodki smak, ma podobną ilość kalorii, a jest bardzo zdrowy. Detoksykuje organizm, reguluje ciśnienie, poprawia trawienie, ułatwia wypróżnianie i działa antybakteryjnie (dobry na przeziębienia).

Sałatka z majonezem. Nawet warzywa stracą na swojej niskokaloryczności, gdy dodasz do nich ten tłusty produkt. Łyżka stołowa majonezu ma ok. 90 kalorii i aż 10 gramów tłuszczu! Głównym jego składnikiem jest uwodorniony olej sojowy, który zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za podwyższenie poziomu „złego” cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jednocześnie negatywnie wpływa na „dobry” cholesterol. Indukuje też powstawanie stanów zapalnych. Danie będzie równie smaczne i dużo zdrowsze, jeśli skropisz je oliwą z oliwek, dodasz ziół, a kanapki posmarujesz np. chrzanem lub kremem z awokado.

Zabielanie zupy śmietaną. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu linii albo się odchudzasz, to świetnym rozwiązaniem będzie, gdy zamiast śmietaną, zabielisz ją jogurtem naturalnym lub kefirem, które mają zdecydowanie mniej tłuszczu i kalorii. Niektórzy używają również mleka lub maślanki. Aby się nie zwarzyła, w oddzielnym naczyniu dokładnie wymieszaj nabiał z ciepłą zupą, a potem wlej mieszankę do całości.

Napoje gazowane – zawierają puste kalorie, mają mnóstwo cukru, zakwaszają organizm i wypłukują istotne dla nas minerały. Pozornie gaszą pragnienie, lecz tak naprawdę odwadniają. Są pełne szkodliwych substancji chemicznych (np. aspartamu, benzoesanu sodu, kwasu fosforowego i cytrynowego). Niektóre z nich działają nawet rakotwórczo. Napoje, dzięki obecności cukru oraz kofeiny, mogą też uzależniać. Jeśli już nie możesz się obyć bez płynów z bąbelkami, to woda gazowana z cytryną oraz odrobiną naturalnego soku malinowego będzie dobrym pomysłem. Jest to dużo zdrowsza i tańsza opcja.


Maria Górczyńska

____________________

 

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ