Damsko-męska przyjaźń

Spędzacie ze sobą dużo czasu, doskonale się rozumiecie, wychodzicie razem na spacery i nocami rozmawiacie godzinami przez telefon bądź na Skypie. Znajomi śmieją się z Was, że zaraz będziecie parą, a Wy tak naprawdę widzicie w tej drugiej osobie tylko przyjaciela. Czy przyjaźń damsko-męska jest możliwa, czy musi przerodzić się w coś większego?

www.chaoticsoulzzz.wordpress.com

Powszechnie króluje pogląd, że najlepsze związki rodzą się z długich przyjaźni. Pewnie coś w tym jest, jednak czy oznacza to, że z każdej relacji przyjacielskiej musi zrodzić się w coś większego? Asia i Tomek przyjaźnią się już od wielu lat. Asia śmieje się, że Tomek to jej starszy brat – troszczy się, kontroluje facetów, którzy się wokół niej kręcą. Tomek z kolei nazywa Asię upierdliwym potworem, ale widać, że oddałby za nią rękę. Oboje twierdzą, że widzą w sobie tylko przyjaciół, a nie potencjalnych partnerów. Mój chłopak nie jest zazdrosny o Tomka, znają się, chodzimy razem na imprezy, myślę, że nawet się lubią – śmieje się – rozumie, że Tomek jest moim przyjacielem i jest ważny w moim życie choć nie w taki sam sposób jak on. Tomek też ma dziewczynę, choć jej, na początku, trudno było zaakceptować Asię, jednak z czasem zobaczyła, że ich znajomość nie jest niczym więcej niż przyjaźnią.

Jednak oboje – Asia i Tomek mają partnerów, sytuacja jest „czysta”. Co jednak, gdy jeden z przyjaciół ma partnera, a drugi nie, lub gdy oboje są wolni. Czy przyjaźń może przerodzić się w miłość? Kinga mówi, ze już nigdy nie zaufa facetowi, który podaje się za jej przyjaciela. Gdy zerwałam z chłopakiem, okazało się, że Mateusz przyjaźnił się ze mną, bo był we mnie szaleńczo zakochany. Uznał, ze przyjaźń to jedyny sposób by być blisko mnie i w jakiś sposób mnie kontrolować – opowiada Kinga.

Pojawia się pytanie kiedy rozpoznać, ze przyjaźń przeradza się w coś więcej lub jest nieszczera? Wiadomo, że relacja przyjacielska musi opierać się na wzajemnym zaufaniu, okazywaniu pomocy i wsparcia. Nie powinno być tu mowy o pociągu seksualnym lub jakimkolwiek innym. Dlatego jeśli czujesz, że nazywasz relację z drugą osobą „przyjaźnią” tylko po to, by stworzyć sobie pretekst do częstego widywania się z nią, już wiesz, że coś jest nie tak. Przyjaźń mężczyzny i kobiety jest możliwa, tylko jeśli obie strony są ze sobą bezwzględnie szczere i obojętne na swoje wdzięki. W innym przypadku, para może powtórzyć historię z filmu Kiedy Harry poznał Sally.

Ewa Szymańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ