Alergia na… wodę!

Uciążliwe swędzenie, wysypka, katar, kaszel, łzawiące i zaczerwienione oczy. To tylko niektóre z przykrych zjawisk, z którymi muszą zmagać się alergicy. Co jednak, gdy jest się uczulonym na coś więcej niż pylące się pyłki?

www.85086magazine.com 

Alergia na wodę

Wyobraź sobie, że gorąca kąpiel w wannie, prysznic, zwykła wycieczka ze znajomymi, a nawet pot na skórze może wywołać u Ciebie bolesną wysypkę… koszmar! Na takie schorzenie cierpi Ashleigh Morris, jest jedną z jedynie kilku osób na świecie, które cierpią na to uczulenie o nazwie Aquagenic Utricaria.


Alergia na zmiany temperatury

Wystarczy lekka zmiana temperatury, gdy nagle zrobi się za ciepło lub za zimno. To właśnie wywołuje omdlenie lub głęboki szok u Emily Payne, która cierpi na chorobę zwaną potocznie „zimna pokrzywka”. Choruje na nią 45 osób na całym świecie. Ogromne zagrożenie stanowi mycie się, pływanie, jedzenie lodów, a nawet… kropla deszczu.


Alergia na zimno

Zima, śnieg, dla niektórych oznacza to wspaniałą zabawę, wyjazdy na narty, a dla innych uciążliwe lekarstwa, które pomogą przetrwać ten czas. Mróz uczula ich do tego stopnia, że wywołuje u nich swędzenie skóry, opuchlizny, zaczerwienienia, omdlenia, szok, a niekiedy nawet śmierć.


Alergia na seks

Trudno jest w to uwierzyć, ale to prawda. To nie tyle uczulenie na sam stosunek płciowy, co na płyn nasienny, który może powodować opuchliznę, wykwity skórne, a nawet kłopoty z oddychaniem. Dobrą wiadomością dla cierpiących na to schorzenie jest informacja, że tym przykrym objawom można zapobiec używając prezerwatyw.


Alergia na ćwiczenia

I nie chodzi tu o zwykłe lenistwo. Tutaj nawet Chodakowska nie pomoże. Chorzy, którzy cierpią na anafilaksję, muszą unikać nadmiernej aktywności fizycznej, ponieważ może ona spowodować wykwity skórne, a także problemy z układem pokarmowym, a nawet wywołać wstrząs anafilaktyczny, powodujący zaburzenia układu krążenia i oddechowego, które mogą skutkować śmiercią.


Alergia na słońce

Niestety, cierpiący na tę alergię muszą pożegnać się z wylegiwaniem się na plaży w słoneczne dni oraz zainwestować w dużą ilość kremów z filtrem UV. W tym przypadku nie można tylko mówić o wrażliwej skórze, to poważniejsza dolegliwość, która objawia się w postaci swędzącej wysypki, mdłości, migreny, a niekiedy nawet powoduje pęcherze i krwawienie pod powłoką skóry.


Alergia na czekoladę

Każda kobieta potwierdzi, że jest to prawdziwa tragedia. Osoby uczulone na czekoladę, niestety nie mogą osłodzić sobie nią życia, ponieważ po jej zjedzeniu mogą dostać bóli głowy, wykwitów skórnych, a nawet mogą mieć kłopoty z oddychaniem. Reakcję alergiczną może wywołać każdy jej składnik, jak kakao, mleko, lecytyna sojowa czy orzechy. Pozostaje nam głęboko współczuć


Alergia na wszystkie pokarmy i napoje oprócz wody

Wydaje się, że to niemożliwe, a jednak z taką przypadłością walczy pewien Australijczyk – Kaleb Bussenschutt, który może jedynie żywić się wodą, lodem oraz jednym rodzajem lemoniady. Każdy inny pokarm może wywołać u niego ostre bóle brzucha, wymioty, a także doprowadzić do powstania wrzodów żołądka. Kaleb 20 godzin dziennie podłączony jest do kroplówki by móc żyć i dostarczyć swojemu organizmowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze.


Ewa Szymańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ