Googluj jak zawodowiec

Internet rozrasta się w tak szybkim tempie, że obecnie problemem nie jest brak informacji, ale ich nadmiar. Podczas przeszukiwania zasobów internetu, otrzymujemy tysiące rezultatów, pasujących do wprowadzonego zapytania. Czasami jednak, nie ma możliwości, żeby się z nimi wszystkimi zapoznać. Jak pokierować wyszukiwarką, aby ograniczyć liczbę otrzymywanych rezultatów do tych odpowiednich?

Źródło: kbartstudio.plWiększość użytkowników wyszukiwarek nie wykorzystuje wszystkich ich możliwości i stosuje wyłącznie wyszukiwanie proste, polegające na wpisaniu określonego słowa lub frazy. Ograniczając się do takiego sposobu poszukiwania informacji nie wykorzystujemy istotnego potencjału wyszukiwarki. Jak efektywnie szukać więc inforacji?

Dwa podstawowe narzędzia do wyszukiwania informacji to katalogi i wyszukiwarki. Katalogi są poukładane w kategorie, żeby łatwiej można było dotrzeć do interesujących nas informacji. Każda strona jest przeglądana przez redaktora i dopiero potem dodawana do katalogu. Pierwszym katalogiem internetowym było Yahoo. Na jego bazie powstały kolejne. Wyszukiwarki starają się dopasować strony, najbardziej pasujące do naszego zapytania. Najpopularniejszą na rynku jest wyszukiwarka Google. Dzięki niej wyszukiwane jest prawie 50 % stron. Najpopularniejsze na polskim rynku oprócz google to onet.pl i wp.pl, które kontrolują około 40 % rynku polskiego.

Osoby zainteresowane precyzyjnym wyszukiwaniem powinny skorzystać z bardziej złożonego formularza wyszukiwania, dostępnego pod adresem: http://www.google.pl/advanced_search

Wiele informacji możemy znaleźć na tematycznie różnorodnych grupach dyskusyjnych. Jeśli interesuje nas hobbystycznie i zawodowo jakiś temat, grupy dyskusyjne są najlepszym miejscem do znalezienia takiej pomocy. Grupy przeszukać można dzięki Google Groups Service. Na stronie google.pl, w górnej zakładce, znajduje się przycisk grupy dyskusyjne.

Wpisując w wyszukiwarkę odpowiednią frazę google.pl wyszuka konkretne strony zawierające wszystkie słowa, onet.pl natomiast odszuka strony, które zawierają chociaż jedno z wymienionych słów. Najprostszym sposobem ułatwiającym pracę z wyszukiwarką jest ujęcie szukanej frazy w cudzysłów. Dzięki takiemu zapisowi sygnalizujemy wyszukiwarce, że interesują nas wyniki zawierające dokładny układ słów. Wyszukiwarka więc, nie rozbija na części szukanej przez nas frazy i nie szuka oddzielnie słów, będących jaj częścią. To jest najlepszy sposób aby znaleźć konkretnej frazy w Internecie.

Większość wyszukiwarek interpretuje wyniki wg zasady: najpierw szuka wyrazu zapisanego dokładnie tak jak został wpisany, a potem wyrazu tego samego zapisanego małymi literami. Google nie zwraca uwagi na wielkość liter, tzn. nie ważne jest jak wpiszesz, wyniki otrzymasz te same dla wyrazu pisanego z małej bądź wielkiej litery.

Wyszukiwarki posiadają wiele pomocniczych operatorów, które pozwalają nam dokładnie określić, czego szukamy. Możemy uwzględnić i wykluczyć wyszukanie słów za pomocą operatorów AND i NOT. Wpisywanie AND i NOT jest czasochłonne, dlatego istnieje skrócony zapis. Operatory są zastąpione znakami matematycznymi. Aby mieć pewność, że wyświeli nam się słowo wpisane w wyszukiwarkę stawiamy przed nimi + , natomiast przed wyrazem, który chcesz pominąć w wyszukiwaniu wpisz .

Za pomocą operatora ~ (Tylda) można uwzględnić w wynikach wyszukiwania obecność synonimów danego słowa. Takie zapytania mogą się przydać na przykład wówczas, gdy zależy nam na rezultatach pasujących do pewnej ogólnej koncepcji, a nie zawierających ściśle określone frazy np. wpisując ~jedzenie, w wynikach wyzukiwania otrzymamy informacje, dotyczące nie tylko jedzenia, ale również odżywiania i diety. Operatory te obsługuje praktycznie każda z liczących się wyszukiwarek.

Internet daje nam możliwość wyszukiwania konkretnych typów plików. Możliwości google nie ograniczają się jedynie do stron WWW. Wyszukiwarka indeksuje również treść dokumentów PDF, Microsoft Office i innych rodzajów plików. Jeśli zależy ci na odnalezieniu konkretnego rodzaju plików, użyj operatora filetype (np. chcąc wyszukać dokumenty PDF z przykładami listów motywacyjnych, należy wpisać: filetype:xls pdf przykładowy list motywacyjny).

Opcji tych jest o wiele więcej i zależą one od konkretnej wyszukiwarki.

źródło: lifehacker, creobajt.pl, zs1.ostromaz.com

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ