Monstera dziurawa - roślina, która podbija Instagram

Monstera dziurawa – roślina, która podbija Instagram

W ostatnich latach monstera dziurawa stała się najpopularniejszą zieloną rośliną Instagrama. Jej charakterystyczne wielkie liście są inspiracją dla wielu projektantów przedmiotów dekoracyjnych do domu. Poza pościelą, plakatami czy poduszkami dekoracyjnymi, na rynku znaleźć można również kubki, tace czy talerze ozdobione tym rozpoznawalnym motywem. Najlepszym jednak sposobem na ozdobienie mieszkania jest uprawa w doniczce żywej monstery. Roślina, która podbija Instagram, jest bowiem bardzo prosta w uprawie.

Monstera dziurawa - roślina, która podbija Instagram
Fot. Pixabay

Monstera dziurawa – roślina, która podbija Instagram

Na początek szokująca informacja: monstera to pnącze. Jej naturalne środowisko to lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej. W tych warunkach pną się po drzewach w górę. Mają duże, ciemnozielone, nacinane liście, których średnica może dochodzić nawet do sześćdziesięciu centymetrów. Liście monstery są sercowate i mają gładką fakturę. Młode liście pozbawione są charakterystycznych „nacięć”, tworzą się one z wiekiem. Monstera ma dużo tzw. Korzeni powietrznych, dzięki którym „chwyta się” drzew.

W Meksyku z kolb owocostanów monstery wyciska się sok, który służy do produkcji napojów, lodów, a nawet wina musującego. W warunkach domowych monstera kwitnie jednak niezwykle rzadko.

Monstera łatwo się przystosowuje do innych warunków, dlatego właśnie stała się popularną rośliną domową i biurową. Jest jedną z największych roślin domowych, może bowiem osiągnąć wysokość nawet dwóch metrów.

Monstera dziurawa - roślina, która podbija Instagram
Fot. Instagram, audrey_apple_

Pielęgnacja monstery dziurawej

Monstera jest rośliną bardzo prostą w pielęgnacji, dlatego jest idealna nawet dla osób, które nie mają ręki do kwiatów. Trzeba się bowiem bardzo postarać, żeby „zabić” monsterę. Jeśli jednak zależy nam na utrzymaniu monstery w dobrym stanie, należy przestrzegać kilku warunków. W takim wypadku kwiat odwdzięczy się nam soczyście zielonymi, mięsistymi, dziurawymi liśćmi i będzie pięknie zdobić nasze wnętrze.

Monstera dziurawa - roślina, która podbija Instagram
Fot. Instagram, estherslifestyle.nl

Światło słoneczne

Monstera jest rośliną, która potrafi się zaadaptować do różnych warunków oświetleniowych. Najlepiej czuje się w półcieniu, najlepiej przypomina on bowiem jej naturalne warunki życia pod koronami drzew. 

Monstery nie należy ustawiać na parapecie, gdzie będzie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zbyt duże nasłonecznienie powoduje żółknięcie liści.

Idealnym miejscem dla monstery będzie odległość około dwóch – trzech metrów od okna, jednak roślina nadal powinna mieć jasno. W całkowitym cieniu nie będzie rosła.

Monstera dziurawa - roślina, która podbija Instagram
Fot. Instagram, zyro80

Podlewanie monstery

Monstera nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, dlatego latem i wiosną należy ją obficie podlewać raz w tygodniu. Zimą i jesienią natomiast wystarczy raz na 10-14 dni. Przed podlaniem monstery należy się upewnić, że ziemia na wierzchu donicy jest sucha. Jeśli nie, odkładamy podlewanie do momentu jej wyschnięcia. 

Monstera najlepiej rośnie w donicach, które mają otwory od spodu, aby nadmiar wody wyciekał na podstawkę. Wtedy po podlaniu należy po około półgodzinie wylać wodę z podstawki, aby ziemia mogła „oddychać” od spodu i aby roślina nie miała za dużo wilgoci.

Monstera może się „pocić” lub „płakać” – to znaczy, że na jej liściach można zauważyć krople wody. Roślina w ten sposób pozbywa się nadmiaru wody. Jest to zjawisko całkowicie normalne i nosi nazwę gutacji. 

Monstera dziurawa - roślina, która podbija Instagram
Fot. Instagram, plantersdelight

Przesadzanie

Najlepszym podłożem dla monstery jest podłoże torfowe, które jest przepuszczalne. Ponieważ roślina może osiągnąć imponujące rozmiary, idealnie jest posadzić ją od razu w sporej donicy. 

Przesadzanie monstery powinno się odbywać w okresie wczesnowiosennym, który przypada na marzec i kwiecień. 

Podczas przesadzania monstery warto pamiętać o podporze dla niej. Jeśli nie zapewnimy jej „oparcia”, monstera zamiast rosnąć w górę, będzie się nam rozkładać na podłodze. Podpora powinna mieć odpowiednią wysokość, niewiele niższą niż sama roślina. Początkowo należy przywiązać ją do podpory, którą może stanowić drewniany palik owinięty matą kokosową albo mchem. Po jakimś czasie korzenie powietrzne rośliny same zaczną się do podpory przyczepiać.

Istotną kwestią jest tutaj szczególna uwaga, z jaką należy podporę umieścić w ziemi. Nie możemy bowiem uszkodzić korzeni. Dlatego właśnie najlepszym momentem na włożenie do donicy podpór jest moment przesadzania monstery, kiedy to możemy podporę bezpiecznie włożyć w ziemię razem z korzeniami.

Nawożenie

W okresie wiosenno-letnim, czyli od marca do końca sierpnia, monsterę powinno się nawozić raz na dwa tygodnie. Dzięki temu roślina będzie pięknie wyglądać i stosunkowo szybko rosnąć. Monstera nie wymaga żadnego wyjątkowego specyfiku, wystarczy zwykły wieloskładnikowy płynny nawóz, który należy dolać do wody do podlewania.

Monstera dziurawa - roślina, która podbija Instagram
Fot. Instagram, evasia_zen_boutique

Pielęgnacja liści

Z racji swojego pochodzenia monstera lubi wysoką wilgotność powietrza. Absolutnie nie powinna zimą stać w pobliżu grzejników. Powinno się ją także zraszać. Do zraszania należy używać miękkiej wody, czyli przegotowanej (oczywiście zimnej) lub takiej, która stała w otwartym pojemniku przez co najmniej dobę. 

Zraszanie monstery powinno się wykonywać dwa razy w tygodniu latem oraz w okresie grzewczym i raz w tygodniu w pozostałych okresach roku.

Raz na dwa tygodnie można liście przetrzeć wilgotną szmatką, aby pozbyć się z nich kurzu i cieszyć się ich soczystą zielenią.

Wydawać by się mogło, że powyższa instrukcja dbania o tę roślinę jest skomplikowana. W praktyce jednak okazuje się, że nie trzeba robić niczego wyjątkowego, żeby monstera dziurawa pięknie rosła i zdobiła nasze wnętrza. A jak widać po fotografiach z Instagrama, jest naprawdę pięknym dodatkiem.

Monsterę można kupić przez internet, ale też stacjonarnie w takich sklepach jak Ikea, Castorama czy Leroy Merlin, a czasem trafić można także na pojedyncze egzemplarze w Biedronce. Ceny są zależne od wielkości rośliny – półmetrowa monstera kosztuje w okolicach 60-80 złotych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ