Czym jest akro-joga?

Żyjesz w ciągłym stresie? Masz problemy z akceptacją siebie? A może męczą Cię stany depresyjne? Doskonałym rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest regularne ćwiczenie jogi. Jeżeli jednak zwykła odmiana tej aktywności wydaje Wam się oklepana, spróbujcie czegoś zupełnie nowego – akro-jogi.

akrojoga tekst life4style

Pierwsze wzmianki o akro-jodze pojawiły się w latach 90-tych, ale jej pozycje wykorzystywane były przez Krishnamacharya już w 1938 roku. Główne ośrodki tej praktyki znajdują się w Kalifornii i Montrealu, jednak coraz częściej zajęcia z akro-jogi można znaleźć również w Polsce. Czym dokładnie jest ta odmiana tradycyjnych ćwiczeń jogi?

Nazwa „akro-joga” wskazuje, że zajęcia te są połączeniem jogi i akrobatyki. Oprócz tych dwóch podstawowych praktyk w ćwiczeniach uwzględnia się jeszcze niezwykle istotny masaż tajski, który wprowadzany jest pod koniec zajęć jako relaksacja. Wcześniej jednak, po odpowiedniej rozgrzewce bogatej w ćwiczenia wzmacniające i oswajające z bezpośrednim kontaktem z drugim człowieka, następuje część główna, w której wykonywane są odpowiednie figury. W akro-jodze wyróżniamy trzy „funkcje”, które możemy pełnić. „Base”, czyli człowiek – podstawa, który stanowi fundament danej pozycji, „flyer” – latający, to osoba znajdująca się na górze w konkretnej pozycji lub „spotter” – asekurujący i czuwający nad poprawnym rozpoczęciem i dalszym przebiegiem danego ćwiczenia.  

Akro-joga daje nam szereg korzyści. Niektóre z nich zyskujemy nawet przy podstawowej odmianie jogi: całkowite odprężenie, ukojenie skołatanych nerwów, odnalezienie wewnętrznej harmonii i równowagi, regulacja funkcjonowania układu trawiennego i układu krążenia, zwiększenie wydolności mózgu oraz uspokojenie oddechu, który na co dzień u zapracowanego człowieka jest zbyt ciężki i płytki. Oprócz tego zyskujemy korzyści płynące z kontaktu z drugim człowiekiem oraz akrobatycznych elementów zajęć: wzmocnienie zaufania do partnera, a także do samego siebie, poprawa komunikacji z ludźmi oraz zyskanie naturalnej otwartości niezbędnej w kontaktach międzyludzkich. Dodatkowo pozycje akrobatyczne rozluźniają napięcia powstałe podczas całego dnia, odprężają kręgosłup i wzmacniają całe ciało ćwiczących.

Akro-joga, tak jak wszystkie inne odmiany jogi, to zajęcia przeznaczone dla każdego. Nie trzeba być specjalnie wygimnastykowanym, ani posiadać konkretnych zdolności. Wystarczy odrobina zaangażowania i szczere chęci, a efekty będą odczuwalne już po kilku tygodniach.

{youtube}xECiTdgy9nE|600|450|0{/youtube}

Anna Kukiełka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ