Czy warto wyjeżdżać do pracy za granicę?

W tym gorącym, przedwyborczym okresie powraca kwestia wyjazdów Polaków za granicę w celach zarobkowych. Wielu z nas rozkłada beznadziejnie ręce, kiedy skończywszy studia, znając kilka języków obcych, wysyłamy CV i nie doczekujemy się żadnego odzewu albo dostajemy ofertę pracy za śmieszne pieniądze. Rozważamy wtedy wyjazd za granicę. Czy warto?

http://pixabay.com/pl/Wszystko tak naprawdę zależy od naszych planów na przyszłość, ambicji zawodowych i wykształcenia. Za granicą najłatwiej dostać pracę w charakterze osób zatrudnionych przy zbiorach owoców sezonowych, w knajpach, barach czy hotelach. Poszukiwani są pracownicy także na ambitniejszych stanowiskach – inżyniera, programisty, lekarza, architekta i finansisty. Jaka perspektywa czeka nas w Polsce? Załóżmy, że pracujesz, ale choć jesteś z tego dumna, zarabiasz grosze, a w perspektywie masz ślub (wesele to bardzo duży wydatek) i chcesz kupić mieszkanie. Nawet przy szczęśliwym obrocie spraw (czyli dostajesz kredyt) wiążesz się z bankiem na kilkadziesiąt lat. W trakcie możesz zachorować, stracić pracę, posiadanie dzieci także jest bardzo kosztowne i choć może zabrzmi to bardzo pesymistycznie, trzeba rozważyć wszystkie opcje. Czy chcesz decydować się na życie w ciągłym stresie i pod presją? Rzecz jasna praca za granicą także posiada swoje minusy. Przeprowadzka na stałe wiąże się wręcz z życiową rewolucją, jeśli nie znasz języka jesteś zdana tylko na pracę, która nie podniesie Twoich kompetencji zawodowych i nie odłożysz z niej kokosów. Pamiętaj jednak, że stopniowo możesz się go nauczysz. W przypadku kiedy język obcy jest Twoją mocną stroną i jesteś zdeterminowana, aby nie podzielić losu innych, którzy co miesiąc ledwo wiążą koniec z końcem – wtedy będzie Ci dużo łatwiej. Poza tym nikt nie każe Ci zostawać za granicą do końca życia. Możesz odłożyć pieniądze, jeszcze bardziej podszkolić język (sucha teoria nie ma żadnego porównania z praktyką) i przy odrobinie szczęścia zdobyć doświadczenie zawodowe zgodne z wykształceniem. Obawa co do tego, że jedziesz tam sama jest oczywiście zasadna, ale wyjeżdża tak wielu Polaków, że z łatwością nawiążesz z nimi kontakt chociażby przez fora internetowe. Warto wziąć pod uwagę, że będąc za granicą, obserwujesz tamten rynek pracy i widzisz, jakie branże cieszą się popularnością. Może zatem dzięki temu rozważysz założenie swojej własnej działalności gospodarczej w Polsce? Wyjedziesz, zarobisz, przy odrobienie szczęścia zdobędziesz ciekawe doświadczenie i wrócisz, jeśli będziesz chciała. Albo i nie – wszystko zależy od Ciebie.

Kiedy nie uda Ci się zdobyć ambitnej pracy i masz świadomość, że z wynagrodzenia niewiele odłożysz albo musiałabyś przepracować tam wiele lat, lepiej sobie wyjazd darować. Po powrocie (bo raczej nie warto w takiej sytuacji zostawać) nie miałabyś ani dużych oszczędności, ani doświadczenia zawodowego, nie pozostałoby nic innego jak zaczynać wszystko od nowa. Prawdopodobnie towarzyszyłoby Ci przy tym uczucie rozczarowania i zniechęcenia. W takim przypadku lepiej próbować stopniowo wspinać się po szczeblach kariery, w miarę możliwości doszkalać się.

Podsumowując, wyjazd do pracy za granicę – jak najbardziej na tak, ale tylko wtedy, jeśli bez problemu potrafisz się komunikować w obcym języku i masz jakiś plan działania.

_______________________

 

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ