Ćwiczenia plyometryczne!

Plyometria stanowi szczególną formę aktywności fizycznej, która kształtuje szybkość i moc mięśni nie tylko trójskoczków, skoczków wzwyż i w dal, ale również biegaczy. Angażuje różne partie mięśni, a jej efektywność zależy od jakości ćwiczeń, a nie ich ilości.

idiva.com

Podobne ćwiczenia, nazywane kiedyś „skocznościowymi”, stosowane były ze świetnym rezultatem w latach 60-tych, w trakcie szkoleń radzieckich skoczków wzwyż oraz trójskoczków.

Na czym polega istota ćwiczeń plyometrycznych?

Ćwiczenia te mają na celu rozwijanie mocy mięśni. Cechują się szczególną specyfiką, a najlepsze efekty dają w połączeniu z ćwiczeniami zwiększającymi predyspozycje mięśniowe. Uzyskuje się w ten sposób najlepsze wyniki relacji pomiędzy szybkością, a wyzwalaną przez mięśnie mocą. Ludzkie ciało angażuje mięśnie do pracy, kiedy są one pobudzane czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Mięśnie wykonują skurcze koncentryczne i ekscentryczne, które występując w naprzemiennych sekwencjach, tworzą cykle rozciągnięcie-skurcz. Istota ćwiczeń plyometrycznych polega na tym, że rozciągnięcie mięśni następuje przed ich szybkim skróceniem, a co za tym idzie moc i siła są większe, a trening skuteczniejszy. Wynikiem pracy koncentrycznej mięśni jest ich skrócenie. Natomiast praca ekscentryczna wywołuje ich wydłużenie. Ćwiczenia plyometryczne zmierzają do uzyskania jak najkrótszego czasu pomiędzy skurczem koncentrycznym i ekscentrycznym. W ten sposób zwiększa się napięcie mięśni i ich moc.

Program ćwiczeń plyometrycznych

Ćwiczenia plyometryczne wymagają użycia podstawowego sprzętu i urządzeń, najodpowiedniejszych do tego rodzaju treningu. Należą do nich pochylnie, ławki, stopnie, skrzynie, worki z obciążeniem, sztangi (o masie 15-20 kg), hantle, piłki lekarskie, gumy, sprężyny oraz płotki. Zajęcia treningowe powinny być poprzedzone solidną rozgrzewką oraz w odpowiedni sposób zakończone. Formę rozgrzewki stanowić może jogging, ćwiczenia mięśni brzucha i pleców oraz dynamiczny stretching. Trening powinien być zamknięty ćwiczeniami regenerującymi i relaksującymi mięśnie, takimi jak łagodny stretching lub hydroterapia. Właściwy trening angażuje układ mięśniowo-stawowy oraz obejmuje płynne ruchy całego ciała – gibkościowe i stretchingowe. W trakcie ćwiczeń trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów i węglowodanów. W plyometrii najistotniejsza jest jakość ćwiczeń, dlatego szczególną uwagę zwraca się na technikę ich wykonania. Ważny jest prawidłowy rozstaw stóp oraz ugięcie w stawach kolanowych, skokowych oraz biodrowych. Zajęcia treningowe powinny być wykonywane na podłożu miękkim i o dobrej amortyzacji. Ogromne znaczenie mają również przerwy, które powinny występować pomiędzy kolejnymi sekwencjami ćwiczeń.

Źródło: cos.pl                   

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ