Cracow Gallery Weekend

Misteria Paschalia za nami, do Off Plus Camera jeszcze kilka tygodni, wydawać by się mogło, że w mieście królów wieje nudą. A jednak, środowisko artystyczne tego miasta po raz kolejny udowadnia, że w Krakowie nudzić się nie sposób. W dniach 24-26 kwietnia będziemy mogli uczestniczyć w unikatowej inicjatywie pt. „Krakers”, podczas której zostaniemy wprost zalani młodą sztuką współczesną, warsztatami i spotkaniami z twórcami.

fot: www.karnet.krakow.pl

Krakers. Cracow Gallery Weekend odbywa się już od czterech lat. Organizatorzy zapraszają do współpracy zarówno duże instytucje zajmujące się sztuką, jak i niewielkie, prywatne galerie, a także fundacje, stowarzyszenia i grupy nieformalne – wszystkich tych, którzy są zainteresowani promowaniem sztuki w przestrzeni publicznej miasta.

Prócz wystaw możemy wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który w tym roku będzie przebiegać pod hasłem „Z daleka wszystko wygląda pięknie”. Jak czytamy na stronie wydarzenia, będzie to okazja „do zadania pytań o sens i potrzebę organizacji gallery weekendów w Polsce oraz stanowić będzie pretekst do refleksji nad zmianami, które zachodzą w polu współczesnych sztuk wizualnych”. Ponadto, dla uczestników przygotowano rabaty na książki w wybranych księgarniach (akcja „Weekend Sztuka+Książka”) oraz zwiedzanie z elementami gry miejskiej („Weekendowe podbijanie galerii”). Ci z nas, którzy na co dzień nie obcują ze sztuką i nie bardzo wiedzą, dokąd się wybrać, żeby zobaczyć coś wartościowego, będą mogli skorzystać z „Oprowadzania Szlakiem Krakowskich Galerii”, które poprowadzi Ewa Kawecka.

Z ciekawszych wystaw, na pewno w piątkowy wieczór warto wstąpić do niewielkiej galerii na ulicy Batorego, Art. Agenda Nova, i obejrzeć prace Mykoli Ridnyi, odnoszące się do obecnej sytuacji politycznej Ukrainy z perspektywy zbiorowego, traumatycznego doświadczenia, które dzieli społeczeństwo tego kraju. Prace artysty będą obecne również na tegorocznym Biennale w Wenecji. Z kolei wielbiciele sztuki audiowizualnej nie mogą przegapić performance’u Formacji HiQ, która znana jest z tego, że łączy idee japońskiej poezji haiku, muzykę eksperymentalną i improwizatorską oraz współczesną sztukę wizualną. Interesującą wystawę przygotował również hiszpański artysta mieszkający na stałe w Krakowie, Angel Perdomo, którego eksperymentalne cykle obrazów „Dom złotników” i „Sanatorium” będzie można oglądać w Pracowni pod Baranami 26. kwietnia.

Program wydarzenia oraz lista biorących w nim udział muzeów i galerii są dostępne na stronie cracowgalleryweekend.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ