Kobiety nowoczesne

Jakie są kobiety nowoczesne? Na pewno samodzielne, odważne, świadome własnej wartości. Byśmy dziś mogły takie być, wiele z nas w przeszłości musiało przebyć długą i niełatwą drogę, walcząc o prawo do swobodnego wyboru swojej ścieżki życiowej i równorzędne z mężczyznami miejsce w polskim społeczeństwie. O tym i o wielu innych aspektach kobiecości opowie wystawa w poznańskiej Galerii Piekary pt. „Kobiety nowoczesne”.

fot: materiały prasowe

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane prace kobiet, które w sposób najbardziej znaczący wpłynęły na rozwój polskiej sztuki nowoczesnej, a więc Urszuli Broll, Janiny Kraupe-Świderskiej, Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej, Ariki Madeyskiej, Jadwigi Maziarskiej, Teresy Pągowskiej, Erny Rosenstein, Teresy Rudowicz, Marii Stangret i Teresy Tyszkiewicz.

Każda z tych kobiet nie tylko reprezentuje inną postawę artystyczną, ale również jest odmienną osobowością w różnorodny sposób manifestującą swoją kobiecość. Mimo to w czasach powojennej Polski łączył je wspólny cel – przeciwstawienie się istniejącemu wówczas porządkowi, negatywnym zjawiskom i trudnościom na polu sztuki, angażując się w działalność najważniejszych ośrodków sztuki w naszym kraju. Jak mogły tego dokonać? Przede wszystkim inicjując i czynnie uczestnicząc w oddolnych ruchach artystycznych, takich jak Praesens, Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów i wiele innych. Miały odwagę krytykować ułomności systemu, w którym przyszło im żyć i tworzyć, i dzięki temu na trwałe wpisały się w historię polskiej awangardy jako artystki niezależne i bezkompromisowe. Nadchodząca wystawa ma przypomnieć ich niezłomną postawę i podjąć refleksję na temat należnego im miejsca w historii sztuki.

Wernisaż odbędzie się 8 maja o godz. 19:00, wystawa potrwa do 12 czerwca. Wstęp jest wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ