Ciąża a aktywność fizyczna

Już od dawna przestało funkcjonować przekonanie o tym, że kobiety będące w ciąży muszą zrezygnować z fizycznej aktywności. Większym zagrożeniem dla nich jest jej brak, który może prowadzić do niebezpiecznej nadwagi, podwyższenia ciśnienia krwi, a do tego zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową. Każdy przypadek jest inny, dlatego wcześniej zawsze trzeba skonsultować się ze specjalistą, który wykluczy przeciwskazania. Prezentujemy ćwiczenia, które są najczęściej zalecane kobietom spodziewającym się potomstwa.

Źródło: pixabay.comSpacer

To najbardziej powszechna forma fizycznej aktywności u przyszłych mam. Jej niewątpliwą zaletą jest brak dodatkowych kosztów. Poza tym, spacerując, dotleniają one organizm, wyciszają się i relaksują. Bardzo ważna jest regularność, ale nie wolno przesadzać. 45 minut dziennie w zupełności wystarczy. Kiedy kobieta oczekująca dziecka chce wyjść na spacer, powinna wziąć pod uwagę miejsce (najlepiej park) i odpowiedni do pogody ubiór.

Pływanie

Pływanie to doskonały trening relaksacyjny. Do tego dzięki pływaniu kobieta ćwiczy swoje mięśnie, poprawia wydolność organizmu i krążenie krwi.  Trzeba wspomnieć także o tym, że pływanie dobrze wpływa na kręgosłup, który w trakcie ciąży jest mocno obciążony. W ofertach pływalni znajdują się specjalne zajęcia dla przyszłych mam. Wśród nich są m. in. zajęcia relaksacyjne czy aquaaerobik.

Ćwiczenie mięśni Kęgla

To ćwiczenie przygotowuje do porodu. Aby je wykonać, należy napiąć mięśnie okolic krocza przez ok. 10 sekund, a następnie rozluźnić. Ważnie jest żeby nie napinać przy tym mięśni brzucha. Ćwiczenie powinno się powtarzać kilkadziesiąt razy dziennie. Systematyczność ma duże znaczenie. Efekty są widoczne dopiero po kilku tygodniach. Zlokalizowanie mięśni Kegla jest bardzo proste. Podczas oddawania moczu można na chwilę powstrzymać tę czynność, wtedy pojawi się odczucie zwarcia odpowiednich mięśni. Wystarczy je zapamiętać. Zaletą tego ćwiczenia jest możliwość wykonywania go w każdym miejscu i o każdej porze. Poza tym, przyszła mama, mając świadomość, że ćwiczenia pomogą jej przy porodzie, czuje się pewniej. Tym samym poprawia się jej samopoczucie.

Nordic walking

Nordic walking to obecnie jedna z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej. Polega na marszu równym krokiem przy użyciu kijków. Kiedy podnosimy lewą nogę, wbijamy w podłoże prawy kij i na odwrót. Nordic walking pozwala na angażowanie zarówno górnych, jak i dolnych partii ciała. Warto zauważyć, że pozwala dotlenić się i zrelaksować.

Pilates

Pilates pozwala się wyciszyć i wzmocnić mięśnie brzucha oraz tułowia. Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom przyszła mama nauczy się lepiej kontrolować oddech, co będzie istotne przy porodzie. Aby uniknąć ryzyka, najlepiej jest praktykować pod okiem specjalisty, który będzie wiedział, jakie ćwiczenia można wykonywać.

Przyszłe mamy przed rozpoczęciem aktywności fizycznej powinny pamiętać o konsultacji z lekarzem, ponieważ ciąża to okres, w którym lepiej nie inicjować ćwiczeń bez oparcia o fachową opinię.


_________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ