Choroba uwidacznia się na paznokciach

My kobiety szczególnie dbamy o paznokcie. Staramy się by były zawsze starannie pomalowane, równiutko spiłowane i pozbawione szpecących skórek. Niestety czasami, mimo uporczywych prób i wielu zabiegów nasze starania idą na marne, bo paznokcie nie wyglądają tak jak powinny. Ich utrzymujący się zły stan może świadczyć o poważnych dolegliwościach zdrowotnych.

bellezdesignstudios.com

Organizm często próbuje nas ostrzec, gdy coś złego się z nim dzieje, dlatego objawy bardziej lub mniej poważnych chorób widoczne są na włosach, skórze czy paznokciach.

Zdrowy paznokieć powinien być mocny, mieć lekko różowy kolor, niewielki biały obłoczek (półksiężyc u dołu) i nienaruszoną płytkę w odpowiednim kształcie. Jeżeli któryś z tych elementów uległ znaczącej zmianie i nie ulega ona poprawie należy zasięgnąć porady dermatologa, który wykluczy chorobę lub zleci odpowiednie badania.

Płytka paznokcia powinna być gładka, ale nie błyszcząca, ponieważ może to świadczyć o problemach z tarczycą. Pęknięcia sygnalizują niedobór konkretnych substancji. Podłużne ryski to oznaka zbyt małej ilości żelaza dostarczanego z pożywieniem, a z kolei poprzeczne – wapnia, witaminy A i witamin z grupy B. Stale rozdwajające i łamiące się paznokci mogą świadczyć o niedoborze kwasu solnego, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu trawiennego.

Kolor paznokci również może sugerować pewne dolegliwości. Odcień żółty oznacza problemy z trzustką, natomiast biały jest symtpomem rozwijającej się w organizmie grzybicy. Niebieska obwódka wokół obłoczka może świadczyć o problemach z drogami oddechowymi, a czerwona o dolegliwościach serca. Białe plamki na płytce wskazują na niedobór cynku w organizmie.

Równie ważny, co kolor i struktura jest kształt płytki. Paznokcie skierowane ku dołowi, przypominające orli dziób, sygnalizują braki witaminy B, z kolei skierowane ku górze świadczą o anemii lub problemach oddechowych.

Nie zawsze zły stan paznokci świadczy o poważnej chorobie, warto jednak wziąć pod uwagę sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm. Czasami rozdwajanie i łamliwość spowodowane są przez złe nawyki żywieniowe, nadmierną ilość stosowanych kosmetyków, środki chemiczne (płyny do mycia naczyń, proszki do prania), mróz, promieniowanie słoneczne lub nieodpowiednią pielęgnację. Zastanówmy się więc, czy nasze codzienne zachowanie nie szkodzi paznokciom i zadbajmy o nie najlepiej jak możemy, ponieważ są wizytówką naszego zdrowia.

Anna Kukiełka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ