Cejrowski o programie PiS: dostali 500, to im się odechciało

Wojciech Cejrowski w ostatnich miesiącach jest coraz mniej znany z podróży dookoła świata, zaś coraz częściej kojarzony z kontrowersyjnych, prawicowych wypowiedzi i obrażania osób homoseksualnych. Tym razem celebryta uderzył w PiS.

cejrowski 500

Podczas wystąpienia w Radiu Koszalin, publicysta skrytykował program 500+, który jego zdaniem rozleniwił rodziców dzieci, wolących przyjmować pieniądze za swoje dzieci, zamiast pracować. Według Cejrowskiego, w efekcie program zadłuży Polaków.

– Rozdawanie po 500 zł powoduje, że coraz mniej osób pracuje – powiedział. – W zeszłym roku w moich lasach widziałem 20-30 zbieraczy jagód. Słoik jagód to 10 złotych. Zbieracz jest w stanie zebrać do trzech słoików dziennie. Daje to ok. 500 zł miesięcznie. Jak dostał 500, to jemu już się odechciało. Oni teraz uczą się siedzieć w domu, a nie pracować. Im się odechciało pracować. Miałem facetów do wycinania trzciny. W tym roku ich nie mam i oni mi uczciwie powiedzieli: „panie, ja mam trójkę dzieci, to ja mam 1000 złotych miesięcznie” – opowiada Cejrowski i snuję smutną wizję przyszłości – W hipermarketach pojawiają się kuszące oferty za 500 zł. Nagle wysyp telewizorów, które kosztują 500 zł, wysyp pralek, które kosztują 500 zł. To jest zachęta, żeby to nie poszło na dzieci, ale tego typu przedmioty. Cała masa ludzi pójdzie w tym kierunku i się zadłuży.

Najwyraźniej program 500+ spowodował rozłam na prawicy. Na słowa podróżnika zareagowała znana polska matka – Małgorzata Terlikowska, która może pochwalić się piątką pociech.

Na łamach fronda.pl, postanowiła wytłumaczyć Cejrowskiemu, co robią matki pobierające 500+.

– „Teraz uczą się siedzieć w domu, zamiast pracować” – skomentował Wojciech Cejrowski beneficjentów programu 500 plus, czyli rodziców. Zamiast więc chwytać się najprostszych prac, wolą zostać w domu i być ze swoimi dziećmi. Po prostu skandal. Z lasu Wojciecha Cejrowskiego do domu uciekli zbieracze jagód. „W zeszłym roku w moich lasach widziałem 20-30 zbieraczy jagód. Słoik jagód to 10 złotych. Zbieracz jest w stanie zebrać do trzech słoików dziennie. Daje to ok. 500 zł miesięcznie. Wszystkie osoby, które zasłużyły sobie na jedno 500 zł, a wcześniej zbierały jagody, w tej chwili bez zmiany swojego standardu życia przestają zbierać jagody”. No pewnie, można przecież połączyć przyjemne z pożytecznym. Zabrać dzieci do lasu, dać im słoiki, a potem wspólne zbiory sprzedawać z przydrożnego rowu, żeby miastowi mogli sobie pierożki z jagodami zrobić. A oni „siedzenie” w domu wybrali, zamiast rozkoszować się wspólnym przebywaniem na świeżym powietrzu (w lesie, bo to przy drodze zanieczyszczone spalinami raczej zdrowe dla dzieci nie jest). Jak komuś brakuje jagód, niech bierze słoik w ręce, podwija rękawy i sobie zbiera. „Zbieracz” w tym czasie przypilnuje swoje dzieci, albo ugotuje dla nich obiad. Bo raczej dla przyjemności tych jagód nie zbierał – pisze Terlikowska i kontynuuje wywód – Przerwa w zbieraniu jagód czy wycinaniu trzciny raczej nie spowoduje, że osoby te wypadną z rynku pracy. Przydrożny rów jest spory i w akcie desperacji zawsze można tam wrócić, żeby latem dorobić coś do budżetu. Nie ucierpi też na tym przyszła emerytura, bo to przecież praca na czarno, nieopodatkowana, nieozusowana. Co więc tak boli pana Cejrowskiego? Że trzeba będzie podnieść stawki wynajmowanym do pracy osobom? Bo nie wiem, jak inaczej wytłumaczyć tę pogardę dla biedniejzych. Do zbierania jagód czy wycinania trzciny wrócić można zawsze, raczej nikt tych umiejętności nie zapomni, dzieci potrzebują nas tylko określony czas i warto go wykorzystać w pełni, szczególnie kiedy jest taka możliwość – podsumowuje publicystka i dodaje – I jeszcze jedna uwaga – od mamy piątki dzieci. Ostatnią rzeczą, na jaką mam czas w domu, to jest siedzenie. Tyle jest co dzień do zrobienia, że „siedzenie” jest luksusem. Przykro, że pan Cejrowski nie potrafi docenić domowej pracy kobiet, tylko nią gardzi.

Czy tego chcemy czy nie, za jakiś czas dowiemy się, jaki efekt – poza powiększoną dziurą budżetową – odniesie rządowy projekt. 

__________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ