Bon appétit czyli francuskie specjały

Kuchnia francuska uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Bogata w wyszukane dania oraz aromatyczne produkty jest niezwykle atrakcyjna dla każdego smakosza. Powszechnie kojarzona jest z croissantami, winem, owocami morza lub słynnym – crème brûlée. Jakie przysmaki z pewnością znajdziemy w menu francuskiej restauracji?

fran menu tekst

Dostęp do morza, oceanów i licznych rzek sprawia, że we francuskiej kuchni nie brakuje ryb, owoców morza, skorupiaków i żab. Być może właśnie za sprawą położenia geograficznego, kuchnia francuska kusi bogactwem smaków. Warzywa, owoce oraz najlepsze wina, to składniki, na których bazują tamtejsi kucharze. Tradycyjna sztuka kulinarna  Francji ,,haute cuisine’’ opierała się głównie na wysokokalorycznych daniach, na zawiesistychoraz sosach z dodatkiem mąki i masła. Współczesna kuchnia jest zupełnie inna. Podstawą ,,nouvelle cuisine’’ jest zasada – jakość przed ilością. Do skromnych porcji dodatkiem są zazwyczaj sosy z soków mięsnych, ziół i przypraw. By zachować wartość odżywczą produktów, czas smażenia, duszenia i pieczenia skraca się do minimum. Podobnie jak Polacy, Francuzi swoją kuchnię opierają na bogatych tradycjach i również lubią dobrze zjeść. Dzięki zastosowaniu nowych technik kulinarnych oraz przypraw, podobnie jak w naszej rodzimej kuchni, Francuzi starym sprawdzonym potrawom nadają nową, lżejszą formę. Od Francuzów możemy się jednak jeszcze wiele nauczyć. Ich nadzwyczajny stosunek do kuchni i staranne dobieranie produktów sprawiły, że ich sztuka kulinarna osiągnęła doskonałość.

Nawet najwięksi laicy kulinarni są w stanie wymienić potrawy, z których słynie Francja. Jakie specjały oprócz  żabich udek i ślimaków z pewnością znajdziesz we francuskim menu?

Crepe to rodzaj bardzo cienkiego naleśnika, zazwyczaj wykonanego z mąki pszennej, podawanego z nadzieniem. Przypominają polskie naleśniki, ale podawane są zupełnie inaczej. Bez  twarogu, bez dżemu, za to na przykład z rukolą, topionym serem lub świeżym jajkiem. W wersji na słodko królują crepes z Nutellą, sprzedawane praktycznie na każdej z ulic francuskich miast.

Quiche jest ikoną w kategorii francuska kuchnia współczesna. Tarty można  serwować zarówno na słodko, jak i na ostro. Słodka wersja to przeważnie tarta z owocami. W wersji słonej możliwości jest mnóstwo. L’oignon  to tarta cebulowa, tarte flambée – na bazie ciasta chlebowego, z dodatkiem cebuli i boczku, czy quiche lorraine – placek wypełniony masą jajeczną z dodatkiem szynki.

Croissaanty i brioche to popularne przysmaki śniadaniowe Francuzów. Rogaliki z ciasta francuskiego czy  maślane bułeczki, przyrządzone z ciasta o dużej zawartości masła  i jajek oraz z minimalną ilością cukru są słynne na cały świat. Najlepiej smakują umoczone w słodkiej kawie z mlekiem. Pierwszy oficjalny przepis na croissanty pochodzi z 1839 roku od właściciela wiedeńskiej piekarni przy Rue de Richelieu w Paryżu.

Crème brûlée – tego przysmaku Francuzów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten pyszny kremowy deser przygotowywany jest na bazie żółtek i śmietanki, a jego nazwa dosłownie znaczy „przypalony krem’’.

Macarone – czyli ciastko. W każdej kawiarni znajdziemy te kolorowe, słodkie ciasteczka, przekładane jeszcze słodszym nadzieniem. Makaroniki  przyrządzane są z białek jaj, cukru pudru i mielonych migdałów. Piecze się w niskiej temperaturze w formach lub na blasze. W zależności od czasu pieczenia i użytych składników mogą być one kruche i chrupiące lub miękkie, o strukturze przypominającej marcepan.

Trufle to jeden z bardziej wyszukanych składników, stosowanych w kuchni francuskiej. Są najbardziej poszukiwanymi i najdroższymi grzybami jadalnymi na świecie. Ich zapach jest tak intensywny, że zazwyczaj nie stanowią samodzielnego dania, lecz przyprawę do innych dań. Ze względu na fantastyczny aromat, Francuzi nazywają je swoją ,,perłą w kuchni’’.

W karcie francuskiego  menu z pewnością znajdziemy szeroką gamę win. Mieszkańcy na co dzień delektują się wyrobami z miejscowych  winiarni, zaś od święta piją markowe i znane wina.  Innymi typowo francuskimi napojami są koniak, Cidre i Calvados – wódka jabłkowa. Właśnie z  Francji pochodzi słynne na całym świecie Campari.

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ