Bezpieczne opalanie

Czas wakacji to pora, gdy często przebywamy na świeżym powietrzu, a nasza skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Słońce ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a piękna opalenizna dodaje uroku, musimy jednak pamiętać o ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk ochronny?

Źródło: modafreecs.com

To właśnie na skutek promieniowania ultrafioletowego powstaje w organizmie witamina D, która jest podstawowym budulcem kości. Przebywanie na słońcu działa też korzystnie na układ nerwowy, odporność organizmu, poprawia przemianę materii, odpręża a także zmniejsza reakcje alergiczne. Wystawiając ciało na działanie słońca, musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu się przed szkodliwym promieniowaniem. Nie należy tego bagatetelizować i odpowiednio chronić skórę, powieważ możliwe konsekwencje prominiowania słonecznego są dużym zagrożeniem. Co roku diagnozowane są nowe przypadki czerniaka, czyli najbardziej złośliwego nowotworu skóry, którego główną przyczyną jest długa ekspozycja skóry na słońce oraz promieniowanie UV. Ochronią nas przed nim filtry SPF zawarte w środkach do opalania. Wysokość filtra dobieramy w zależności od rodzaju naszej wrażliwości na słońce – fototypu.

Jaki jest twój fototyp?

Biorąc pod uwagę barwę skóry, oczu i włosów możemy samodzielnie określić swój fototyp i dobrać krem do opalania z odpowiednim filtrem. Pamiętajmy, że faktor powinien być tym wyższy, im jaśniejszą mamy karnację.

Typ północnoeuropejski:

Niebieskie oczy, mlecznoróżowa skóra oraz rude lub blond włosy. Skóra na słońcu robi się czerwona, rzadko brązowieje. Przy takim fototypie podczas pierwszych czterech dni opalania stosuj kremy z SPF 25-30, przez kilka następnych SPF 20-25. W dziesiątym dniu możesz już użyć preparatu z filtrem 10-15.

Typ środkowoeuropejski:

Lekko śniada karnacja, szare lub piwne oczy i ciemne włosy. Skóra pod wpływem słońca najpierw czerwienieje, ale szybko przybiera brązową barwę. Przy takim fototypie opalanie zaczynamy kolejno od kremów z faktorem SPF 10-15, następnie SPF 8-10, a po kilku dniach stosujemy SPF 4-5.

Typ południowoeuropejski:

Śniada cera o żółtobrązowym odcieniu, ciemnobrązowe lub czarne włosy oraz brązowe oczy. Przy tym fototypie ochronę zapewnią kosmetyki od SPF 8-10 do SPF 4-5.

Jak wybrać odpowiedni kosmetyk ochronny?

W produktach szukajmy przede wszystkim filtrów słonecznych, antyoksydantów, witamin oraz kwasu hialuronowego. Szczegółną uwagę należy zwrócić na poziom ochrony przed promieniami UVA, które wnikają w głębokie warstwy skóry i powodują jej fotostarzenie  (informuje o tym skrót IPD, PPD) oraz UVB, odpowiedzialne m.in. za opalanie się, ale także oparzena słoneczne. Promienie UVA to 95% całego promieniowania ultrafioletowego, natomiast UVB – 5% Warto zaopatrzyć się w preparaty z oznaczeniem PPD na poziomie 50-80.

Przy wyborze kosmetyku warto również zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy kremem ochronnym a blokerem. Krem ochronny, mleczko, czy olejek to każdy produkt, który zawiera faktor SPF 15 lub mniejszy. Bloker słoneczny to każdy produkt który ma SPF 30 lub więcej.

To jak często należy aplikować produkt na skórę zależy to od sposobu spędzania czasu na słońcu. Jeśli spędzamy go aktywnie na plaży to częstotliwość smarowania się tego typu preparatami powinna się zwiększać, ponieważ czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, woda, piasek powodują, że krem schodzi z naszej skóry. Działanie kremu będzie najkuteczniejsze, jeżeli użyjemy go 30 minut przed wystawieniem skóry na słońce.

Należy unikać opalania się w godzinach od 11 do ok. 13, gdyż wtedy promienie słoneczne działają najostrzej. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym schładzaniu organizmu, piciu dużej ilości wody oraz odpowiednim nakryciu głowy.

Źródło: poradynazdrowie.pl

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ