Arabica czy Robusta?

Popularność „małej czarnej” wyraźnie wzrasta, a Polacy coraz częściej odwiedzają nowo otwarte kawiarnie. Zanim jednak pójdziemy na kawę, warto uzupełnić swoją wiedzę, aby wybrać tę najodpowiedniejszą dla siebie.

Źródło: bestkcupscoffees

Do najpopularniejszych gatunków kawy należą Arabica i Robusta. Podstawowe różnice, na które należy zwrócić uwagę, to smak i moc kawy. Robusta jest zdecydowanie mocniejsza od Arabiki – zawiera znacznie więcej kofeiny (Arabica: 0,8%-1,4% — Robusta: 1,7%-4,0%). 

Arabica jest postrzegana jako szlachetniejsza i delikatniejsza w smaku. Zawiera niewielką ilość kofeiny. Po zmieleniu i zaparzeniu kawy otrzymujemy wyśmienity, łagodny, aromatyczny, lekko kwaskowaty napar, niekiedy z aksamitnym czekoladowym posmakiem. Ta odmiana uprawiana jest na wyżynach Brazylii i Kolumbii, w Indiach i Afryce Równikowej, na Jawie, Sumatrze oraz Karaibach. Istnieje ponad 20 rodzajów Arabiki. Do najbardziej szlachetnych można zaliczyć m.in. kolumbijską Arabicę Excels; orzeźwiającą, mocną, o orzechowej nucie Arabikę Kostaryka Tarazzu i dziką Arabikę Etiopia Djimah, o specyficznym smaku z akcentami winnymi i owocowymi. Najdroższą i najbardziej luksusową odmianą Arabiki jest Jamajka Blue Montain.

Robusta, nazywana czasem kawą kongijską jest najbardziej rozpowszechnionym, najmniej wymagającym i niezbyt wykwintnym gatunkiem kawy. W porównaniu z Arabicą jest bardziej gorzka w smaku i zawiera więcej kofeiny. Najczęściej używana jest do produkcji kaw rozpuszczalnych. Najlepsza jakościowo kawa Robusta uprawiana jest na plantacjach w Ugandzie i Zairze. Jej uprawa jest łatwiejsza i tańsza, gdyż jest rośliną wytrzymałą, w przeciwieństwie do delikatnej i podatnej na choroby Arabiki.

Nie zawsze stuprocentowa Arabica będzie tym, czego szukamy. Jeśli pijemy kawę wyłącznie w celach pobudzenia wywołanego przez kofeinę, to lepiej wybrać mieszankę z domieszką Robusty, gdyż będzie zawierała stosunkowo więcej kofeiny.

Producenci coraz częściej łączą ze sobą oba rodzaje kawy w różnych proporcjach, proponując nam mieszanki o interesującym smaku. Popularna „włoska” kawa to z pewnością nie będzie sto procent Arabiki. We Włoszech i Francji, zwykle pija się mieszanki Arabiki i Robusty w stosunku 50 na 50 lub 70 do 30. Jeśli jesteśmy smakoszami espresso, warto sięgnąć po stuprocentową Arabicę. Ziarno tej kawy ma 60% więcej olejków zapachowych niż ziarno Robusty, dlatego dobrze zaparzone espresso z tej odmiany będzie oleiste i aromatyczne. Smakosze kawy z delikatną pianką „crema” na powierzchni, powinni wiedzieć, że za jej powstawanie odpowiada właśnie Robusta. Dlatego właśnie typowe mieszanki espresso zawierają mniejszy lub większy jej dodatek.

Najlepsi producenci kawy dbają o to, aby na opakowaniu zawsze znalazła się czytelna informacja o jej składzie. Dzięki temu możemy być pewni, że zapłaciliśmy uczciwą cenę, a smak kawy trafi w nasze gusta.

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ