Kuchnia przyszłości czy science fiction?

Lody o smaku szynki, kawowy makaron czy marchewkowy kawior na naszych stołach? Niedaleka przyszłość czy kulinarne eksperymenty, które nie powinny opuszczać laboratorium? Sprawdź, czym jest kuchnia nowoczesności – kuchnia molekularna.

science.howstuffworks.com

Kuchnia molekularna, zwana inaczej kuchnią kreatywną, to niebanalna kombinacja kuchni z wiedzą na temat wykorzystywania naturalnych procesów fizycznych i chemicznych, zachodzących podczas obróbki żywności. Mająca tyle samo zwolenników, co przeciwników metoda przygotowywania potraw, dąży do podkreślania w nich czystego smaku i nadawania im zaskakujących form.

Zalążków tego trendu można doszukiwać się już na przełomie XVIII i XIX wieku w związku działalnością brytyjskiego fizyka i wynalazcy Sir Benjamina Thompsona, ale za właściwych pionierów uznaje się jednak francuskiego chemika Herve Thisa oraz węgierskiego fizyka Nicholasa Kurti, którzy prowadzili badania na temat reakcji występującymi pomiędzy związkami chemicznymi zawartymi w żywności.

Gastronomia molekularna odstępuje od tradycyjnych metod gotowania, wyposażenie kuchenne zastępują nowatorskie urządzenia, a blat bardziej przypomina stół laboratoryjny. Trend ten rezygnuje z piekarnika na rzecz pieca konwekcyjnego, niejednokrotnie korzysta z lasera, a smaki niektórych potraw przechodzą na inne za pomocą ultradźwięków. Molekularnych kucharzy – biochemików, fizyków oraz specjalistów od wzornictwa przemysłowego – ogranicza jedynie wyobraźnia.

Wbrew pozorom kuchnia przyszłości nie jest „samą chemią” nafaszerowaną konserwantami i ulepszaczami. Składniki stosowane w tym nurcie są całkowicie naturalne. Zamrażanie potraw przebiega z użyciem ciekłego azotu, który jest głównym składnikiem powietrza. Wiele dań tworzone jest za pomocą metody vakum. W oparciu o nią, doprawiona ryba trafia do foliowego worka, z którego usuwa się powietrze i gotuje na wodzie przez 20 minut w temp. 62 stopni. Dużym powodzeniem cieszy się kawior robiony…ze wszystkiego podczas procesu sferyfikacji. Wywar z jakiegoś dania potraktowany jest alginatem sodowym, a następnie zanurzony w roztworze chlorku wapnia. Powstałe kulki, z zewnątrz twarde, wewnątrz miękkie, mogą mieć smak jajecznicy lub szynki. Popularne jest także smażenie na wodzie, dzięki dodaniu do niej specjalnego cukru roślinnego, który podnosi jej temperaturę wrzenia o kilkanaście stopni. W wyniku licznych zabiegów powstają dzieła kulinarne takie jak stek z łososia w formie ptasiego mleczka, oliwki w kapsułkach czy ślimakowa owsianka.

Potrawy kuchni molekularnej mają nieoczekiwaną konsystencję, wygląd i przełamujące wszelkie schematy – walory smakowe, a ich naturalny skład mógłby zadowolić nawet najbardziej wybrednych pasjonatów zdrowego trybu życia. Jest to gastronomia wymagająca nakładu pracy i czasu, a także precyzji chemika, ale zapewniająca niebywałe doznania.

Sposób przygotowania perfekcyjnego jajka na miękko:

Tradycyjny przepis mówi, żeby gotować jajko przez 3 minuty. Zamiast tego, trzymaj je w kąpieli wodnej przez 30 minut w temperaturze 65 stopni, a następnie zanurz na 30 sekund we wrzątku.

źródło: urodaizdrowie.pl, gadzetomania.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ