Anna Lewandowska o żywność funkcjonalnej. Co to jest?

Anna Lewandowska jest nie tylko specjalistką w dziedzinie sportu, ale również zdrowego odżywiania. Trenerka napisała dużo książek, w których zachęca do dobrej codziennej diety. Tym razem poruszyła temat żywności funkcjonalnej” – co to takiego?

Anna Lewandowska o żywność funkcjonalnej. Wiecie to jest?

Anna Lewandowska kładzie duży nacisk na zdrowe odżywianie. Tłumaczy, że odpowiedni jadłospis ma wpływ na cały organizm – jego kondycję fizyczną, ale również psychiczną czy nawet duchową. Nie są jej obce wszelkie nowinki dotyczące utrzymania dobrostanu za sprawą prawidłowego jedzenie. Tym razem poruszyła temat żywności funkcjonalnej… czyli czego?

„Żywność funkcjonalna posiada korzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Jednak jej właściwości nie wynikają jedynie z obecności niezbędnych składników odżywczych” – czytamy na blogu Anny Lewandowskiej.

https://www.instagram.com/p/B4whvghh-17/

Funkcjonalny jadłospis

Co sprawia, że dany produkt spożywczy możemy zaliczyć do żywności funkcjonalnej?

  • Żywność funkcjonalna powinna być żywnością konwencjonalną
    Oznacza to, że żywnością funkcjonalną powinny być te produkty spożywcze, które większość z nas spożywa na co dzień i które są częścią zwykłej diety. Co więcej, korzystne właściwości żywności funkcjonalnej powinny być obserwowane już przy ich standardowym spożyciu. Żywnością funkcjonalną nie mogą być tabletki, drażetki czy kapsułki.
  • Żywność funkcjonalna powinna zawierać „składniki aktywne”
    Aby dany produkt spożywczy mógł zostać zaliczony do kategorii żywności funkcjonalnej obok składników pokarmowych powinien zawierać także składniki o działaniu bioaktywnym. 
  • Żywność funkcjonalna musi posiadać udowodnione naukowo korzystne działanie
    Do kategorii żywności funkcjonalnej zaliczane są takie rodzaje produktów spożywczych, które posiadają udowodnione korzystne działanie na stan zdrowia organizmu (np. zmniejszenie poziomu cholesterolu, pomoc w walce z zaparciami).
  • Żywność funkcjonalna powinna korzystnie wpływać na stan zdrowia
    Żywność może być uznana za funkcjonalną, jeśli udowodniono jej korzystny wpływ na poprawę stanu zdrowia i redukcji ryzyka rozwoju danych jednostek chorobowych.

Znacie takie produkty?

Należą do nich m.in. napoje, soki owocowe, soki warzywne, margarynę i płatki śniadaniowe wzbogacone o antyoksydanty, produkty zawierające kwasy omega-3 np. margaryny do smarowania pieczywa czy oleje roślinne, żywność wzbogacona w sterole roślinne np. margaryny, jogurty oraz produkty zawierające błonnik pokarmowy np. jabłka i probiotyki np. nabiał. Więcej informacji znajdziecie na blogu Anny Lewandowskiej www.hpba.pl. 

https://www.instagram.com/p/B4R5mkuh1zS/

—————————————————————————————————-

Źródło zdjęć: kadr z youtube.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ