Dieta łatwostrawna

Wraz z nastaniem jesieni coraz częściej chorujemy. Nasze organizmy potrzebują specjalnego traktowania, kiedy przechodzimy proces rekonwalescencji po przebytej chorobie. Alternatywą jest wtedy dla nas dieta lekkostrawna.

www.girlscene.nl

Dla kogo?

Dieta ta jest dla Ciebie jeśli cierpisz na rozmaite dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego lub jeśli stan Twojego organizmu jest nadwątlony przez przebytą w ostatnim czasie chorobę. Zaleca się ją także osobom w podeszłym wieku, ponieważ ich przewody pokarmowe nie działają tak sprawnie jak kiedyś.

Podstawowe założenia

Jak sama nazwa wskazuje, produkty w tej diecie muszą bez przeszkód ulegać strawieniu w przewodzie pokarmowym, a co za tym idzie, nie mogą stanowić dla niego zbędnego obciążenia. Dieta łatwostrawna charakteryzuje się wyłączeniem produktów wzdymających, nasączonych tłuszczem i mających w swoich składzie zbyt dużo błonnika. Pamiętaj, że pewne ilości błonnika (do 24 g) są zalecane ze względu na jego właściwość wspomagania perystaltyki jelit. Zwracaj uwagę na pochodzenie błonnika, którego źródłem w tym przypadku powinny być młode warzywa i dojrzałe owoce oraz dobrze zmielone produkty zbożowe. Dieta ta wyklucza także stosowanie niektórych przypraw, np. octu, musztardy, soli i pieprzu.

Co możesz zjeść na poszczególne posiłki?

I śniadanie

Napoje: sok warzywny, zwykła słaba herbata, mleko, kawa zbożowa, jogurt, kefir. Danie: płatki zbożowe lub muesli z mlekiem. Pieczywo: mieszane, ale z niewielką ilością masła. Produkty zawierające białko: chude sery i twarogi, jajko gotowane na miękko, chude wędliny. Dodatki: dozwolone owoce i warzywa, dżem, miód.

II śniadanie

Napoje: herbata owocowa, sok owocowy, jogurt, kefir. Danie: serek homogenizowany lub drożdżówka.

Obiad

Zupa: pomidorowa, rosół odtłuszczony z drobnym makaronem, ogórkowa, barszcz, krupnik, drobno rozdrobniona lub przecierana jarzynowa. Drugie danie: drobna kasza, ryż na sypko, gotowane ziemniaki lub puree, porcja gotowanego lub duszonego mięsa, surówka z dozwolonych warzyw, zielona sałata, pomidor bez skórki. Deser: kompot, sernik lub galaretka.

Podwieczorek

Sok lub napój owocowy, ciasto drożdżowe lub kisiel.

Kolacja

Napoje: herbata, sok lub napój owocowy, mleko, jogurt, kefir. Danie podstawowe: kurczak lub ryba w galarecie, pierogi leniwe, mięso gotowane w warzywach lub duszone, jajecznica na parze, ryż z jabłkami, ser twarogowy z ziołami.

Nasza rada

Zadbaj o to, żeby Twoje posiłki były regularne i częste, ale niewielkie objętościowo. Doprawiając sosy i zupy, nie sporządzaj tłustych zasmażek z mąki i tłuszczu, a jedynie zagęszczaj je zawiesiną mąki i mleka lub poprzestań na dodatku niewielkiej ilości oleju, margaryny lub mleka. Wykorzystuj odpowiednie techniki kulinarne, np. duszenie, gotowanie, pieczenie w folii bądź pergaminie, a także przecieranie i rozdrabianie. Stosuj sprawdzone dodatki wywołujące efekt zmiękczenia lub spulchnienia, np. do mięsa mielonego dodaj namoczoną bułkę, a do budyniów, kremów i ciast ubitą pianę z białek. Zrezygnuj z tradycyjnego smażenia na tłuszczu, ponieważ hamuje on wydzielanie soku żołądkowego i utrudnia działanie enzymów trawiennych.

Źródło: mz.gov.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ