Ranking najlepiej zarabiających pisarzy według magazynu "Forbes"

Ranking najlepiej zarabiających pisarzy według magazynu „Forbes”

Po raz kolejny magazyn „Forbes” dokonał szacunków zarobków najpopularniejszych światowych pisarzy. Tym razem w zestawieniu znalazło się zaledwie pięć nazwisk. Który ze znanych pisarzy jest tym najlepiej zarabiającym?

Ranking najlepiej zarabiających pisarzy według magazynu "Forbes"
Fot. Pixabay

Ranking najlepiej zarabiających pisarzy według magazynu „Forbes”

Ranking „Forbesa” opiera się na szacunkach zarobków pisarzy obejmujących okres od 1 czerwca 2018 roku do 31 maja 2019 roku. Bierze się w nim pod uwagę sprzedaż książek w każdym formacie, a także sprzedaż licencji, tantiemy i pozostałe wpływy. Twórcy rankingu nie odejmują jednak od tych szacunków żadnych podatków, wynagrodzeń agentów literackich, a także prawników i innych osób, które z pisarzami współpracują.

J.K. Rowling – 92 miliony dolarów

Na pierwsze miejsce powróciła J.K.Rowling, która wyprzedziła swojego największego konkurenta, którym jest James Patterson. Rok wcześniej to Patterson zajmował pierwsze miejsce, a to głównie za sprawą powieści napisanej wspólnie z byłym Prezydentem Stanów Zjednoczonych, Billem Gatesem.

W tym roku jednak na pierwszym miejscu znów znajduje się J.K. Rowling, która w badanym czasie opublikowała dwie książki: scenariusz filmu „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” oraz powieść kryminalną „Zabójcza biel”. Sprzedaż obu tych tytułów łącznie osiągnęła 2,8 miliona egzemplarzy papierowych. Wbrew pozorom nie jest to spektakularny wynik, a na zyski Rowling i jej pozycję w rankingu wpłynęły przede wszystkim zyski z drugiej części filmu z serii „Fantastyczne zwierzęta”, a także wystawianej na Broadway’u sztuki „Harry Potter i przeklęte dziecko”, którą zresztą sama napisała. Sztuka okazała się bić rekordy popularności i w ciągu zaledwie tygodnia sprzedano bilety za 2,3 miliona dolarów, czego dotychczas nie udało się osiągnąć żadnemu spektaklowi, który nie był musicalem.

Na koncie pisarki pojawiła się ośmiocyfrowa kwota, którą zasiliły również tantiemy z parków rozrywki. Dzięki temu znalazła się ona ponownie na szczycie rankingu.

J.K. Rowling jest znana przede wszystkim ze swojej serii z Harrym Potterem („Harry Potter i Kamień Filozoficzny” wydany w 1997 roku, „Harry Potter i Komnata Tajemnic” wydany w 1998 roku, „Harry Potter i więzień Azkabanu” wydany w 1999 roku, „Harry Potter i Czara Ognia” wydany w 2000 roku, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, na który fani czekali aż trzy lata – został wydany w 2003 roku, „Harry Potter i Książę Półkrwi” wydany dwa lata później – w 2005 roku oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci” wydany kolejne dwa lata później – w 2007 roku). Rowling napisała również cykl powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest prywatny detektyw, Cormoran Strike. Książki te wydane zostały pod pseudonimem Robert Galbraith, a w skład serii wchodzi wydane w 2013 roku „Wołanie kukułki”, „Jedwabnik” z 2014 roku, wydane w 2015 roku „Żniwa zła” oraz „Zabójcza biel” z 2018 roku.

James Patterson – 70 milionów dolarów

James Patterson to wieloletni lider zestawienia „Forbesa”, który rok temu zdeklasował Rowling. Niemniej zarobki pisarza stopniowo spadają, na co być może wpływ ma ilość wypuszczanych przez autora tytułów. Niemniej w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Patterson sprzedał blisko dwa razy więcej drukowanych egzemplarzy niż Rowling, bo aż pięć i pół miliona. Niewątpliwie do tego wyniku przyczynił się napisany razem z Billem Clintonem thriller pod tytułem „Gdzie jest Prezydent”, a który został w Stanach Zjednoczonych najlepiej sprzedającą się powieścią dla dorosłych w 2018 roku.

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy Patterson łączy siły z innym współautorem. Na okładkach książek Pattersona pojawiały się już takie nazwiska jak Richard DiLallo, Andrew Gross, Maxine Paetro, Michael Ledwidge, Mark Pearson, Mark T. Sullivan, Michael White, Peter De Jonge, Gabrielle Charbonnet, Liza Marklund, Howard Roughan, David Ellis i Marshall Karp. Jest autorem kilku cykli powieściowych – z Aleksem Crossem, „Kobiecy Klub Zbrodni”, „Maximum Ride”, z Michaelem Bennettem, „Agencja Private i Jack Morgan”. Najpopularniejsze filmowe adaptacje książek Pattersona to „Kolekcjoner” z 1997 roku z Morganem Freemanem i Ashley Judd oraz „W sieci pająka” z 2001 roku, gdzie w rolę Alexa Crossa ponownie wcielił się Morgan Freeman, a jego ekranową partnerką była Monica Potter.

Michelle Obama – 36 milionów dolarów

Trzecie miejsce w zestawieniu „Forbesa” objęła była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, Michelle Obama. Jej książka, „Becoming. Moja historia” będąca biografią i wspomnieniami została największym bestsellerem w 2018 roku i sprzedała się w ponad dziesięciu milionach egzemplarzy. Michelle przy okazji premiery wyruszyła w trasę promocyjną po dziesięciu miastach. Na spotkania należało zakupić bilet, a odbywały się one… na stadionach. Można więc założyć, że lwia część przychodów Michelle pochodziła właśnie ze sprzedaży biletów. Nie zmienia to jednak faktu, że całość działalności pozwoliła autorce zamknąć podium najlepiej zarabiających pisarzy.

Jeff Kinney – 20 milionów dolarów

Kolejna, czwarta, pozycja w zestawieniu, zajęta została przez Jeffa Kinneya. Jest on autorem bardzo popularnej w Stanach Zjednoczonych serii dziecięcej „Dziennik cwaniaczka”. W ciągu dwunastu miesięcy zostały wydane trzy książki Kinneya, które sprzedały się w ilości 3,6 miliona egzemplarzy. Do tego doliczyć należy profity ze sprzedaży gadżetów związanych z serią.

Dotychczas w serii ukazały się: „Dziennik cwaniaczka”, „Rodrick rządzi”, „Szczyt wszystkiego”, „Ubaw po pachy”, „Przykra prawda”, „Biała gorączka”, „Trzeci do pary” , „Zrób to sam”, „Zezowate szczęście”, „Droga przez mękę”, „Stara Bieda”, „Ryzyk Fizyk”, „No to lecimy” i „Jak po lodzie”.

Stephen King – 17 milionów dolarów

Jeśli zastanawialiście się, gdzie w tym zestawieniu miejsce dla Stephena Kinga, to zaliczył on spadek o dwie pozycje, a jego zarobki wyniosły dziesięć milionów dolarów mniej niż rok temu. Książki Stephena Kinga sprzedały się w badanym okresie w ilości nieco ponad dwóch milionów egzemplarzy. Spadek należy więc zrzucić na karb znacznie zmniejszonych wpływów z kin. Rok wcześniej bowiem film „To” przyniósł taki dochód, że ekranizacji powieści „Smętarz dla zwierzaków”, która przyniosła „zaledwie” sto dwa miliony dolarów przychodu, jest do tamtych wartości bardzo daleko. Być może sytuacja zmieni się w przyszłym roku, kiedy autorzy rankingu wezmą pod uwagę zarobki drugiej części filmu „To”, która na ekrany kin weszła w tym roku, a także „Doktor Sen”, czyli kontynuacja historii znanej z „Lśnienia” z Evanem McGregorem w roli głównej.

Biorąc pod uwagę dorobek autora, można jednak przypuszczać, że ten chwilowy spadek nie zrobił na nim większego wrażenia: „Carrie”, „Miasteczko Salem”, „Lśnienie”, „Bastion”, „Martwa strefa”, „Podpalaczka”, „Cujo”, „Mroczna Wieża I: Roland”, „Christine”, „Rok wilkołaka”, „Smętarz dla zwierzaków”, „Talizman”, „To”, „Mroczna Wieża II: Powołanie trójki”, „Oczy smoka”, „Stukostrachy”, „Misery”, „Mroczna połowa”, „Mroczna Wieża III: Ziemie jałowe”, „Sklepik z marzeniami”, „Gra Geralda”, „Dolores Claiborne”, „Bezsenność”, „Rose Madder”, „Zielona mila”, „Desperacja”, „Mroczna Wieża IV: Czarnoksiężnik i kryształ”, „Worek kości”, „Pokochała Toma Gordona”, „Łowca snów”, „Buick 8”, „Mroczna Wieża V: Wilki z Cala”, „Mroczna Wieża VI: Pieśń Susannah”, „Mroczna Wieża VII: Mroczna Wieża”, „Colorado Kid”, „Komórka”, „Historia Listy”, „Ręka mistrza”, „Pod kopułą”, „Dallas ’63”, „Wiatr przez dziurkę od klucza”, „Joyland”, „Doktor Sen”, „Pan Mercedes”, „Przebudzenie”, „Znalezione nie kradzione”, „Koniec warty”, „Pudełko z guzikami Gwendy”, „Śpiące królewny”, „Outsider”, „Uniesienie”, „Instytut”.

Patrząc też na to, jak często filmowcy sięgają po scenariusze napisane na podstawie powieści Stephena Kinga, raczej nie musi się on martwić o swoją pozycję w przyszłorocznym rankingu.

Źródło: Forbes, opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ