Najciekawsze kryminalne premiery tygodnia

Najciekawsze kryminalne premiery tygodnia

Co tydzień na półkach w księgarniach, zarówno fizycznych, jak i internetowych, pojawiają się dziesiątki nowych tytułów. Szukanie najciekawszych propozycji wydawniczych potrafi być żmudnym procesem. Przejrzenie każdej zapowiedzi i przeczytanie jej opisu zajmuje w końcu trochę czasu. A po co go marnować, skoro można go poświecić… No, właśnie – na czytanie! Dlatego wybraliśmy dla Was najciekawsze kryminalne premiery tygodnia.

Najciekawsze kryminalne premiery tygodnia
Fot. Pixabay

Najciekawsze kryminalne premiery tygodnia

Ojciec chrzestny. Trylogia – Mario Puzo

Wydawnictwo Albatros

Najciekawsze kryminalne premiery tygodnia
Fot. Wydawnictwo Albatros

Choć to nie nowość, dzisiaj swoją premierę na księgarskich półkach ma nowe wydanie kultowej już trylogii w nowym, przepięknych – minimalistycznych i eleganckich okładkach od Wydawnictwa Albatros. Niewątpliwą gratką dla fanów tej serii jest fakt, że ta edycja zawiera wstęp samego Francisa Forda Coppoli, które ten przygotował z okazji pięćdziesięciolecia wydania „Ojca Chrzestnego”.

Pakiet zawiera trzy powieści: „Ojciec Chrzestny”, „Sycylijczyk” oraz „Omerta”. Wszystkie trzy zostały zekranizowane, a filmy cieszyły się ogromną popularnością i przyniosły twórcom łącznie 9 statuetek Akademii Filmowej.

Jeśli ktoś dotychczas nie miał do czynienia z twórczością Mario Puzo, a chciałby nadrobić, to warto wybrać nowe wydanie. Na kartach znajdziemy opowieści o sycylijskiej rodzinie mafijnej trzęsącej Nowym Jorkiem zgodnie z zasadą, że „każda zniewaga krwi wymaga”. 

A dodatkowo trylogia niewątpliwie będzie stanowić piękną ozdobę każdej biblioteczki.

„Ojciec chrzestny”

Jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, zekranizowana przez Francisa Forda Coppolę z genialnymi rolami Marlona Brando i Ala Pacino. Porywająca opowieść o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci.

Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Sprawuje rządy żelazną ręką, a ci, którzy nie podporządkowują się jego decyzjom, nie mogą liczyć na łaskę. To człowiek honoru, ale zarazem tyran i szantażysta, który wśród wrogów wzbudza strach, a wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny, szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, niezwykle opłacalnym interesie – handlu narkotykami – wchodzi w ostry konflikt z cosa nostrą. Przyszłość rodziny może uratować tylko najmłodszy syn Vita, Michael, bohater wojenny, który z brudnymi interesami nie chciał mieć nic wspólnego. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego?

„Sycylijczyk”

Druga część trylogii zapoczątkowanej „Ojcem Chrzestnym”. Puzo wciąga czytelnika w mroczny świat sycylijskiej prowincji, świat przemocy, w którym każda zniewaga musi zostać zmyta krwią. Po dwuletnim pobycie na Sycylii syn Vita Corleone, Michael, ma powrócić do domu. Ojciec Chrzestny zleca mu ważną misję: ma zabrać do Ameryki Salvatore Guiliana, uwielbianego przez wszystkich legendarnego sycylijskiego banitę, który od kilku lat na czele swojej bandy broni uciskanych ziomków przed wszechwładzą miejscowych bogaczy i przywódców mafijnych.

„Omerta”

Omertà – zmowa milczenia – pozwoliła włoskiej mafii przetrwać przez lata. Jej złamanie oznacza śmierć i utratę honoru. U schyłku XX wieku honor ma jednak poważnego konkurenta – pieniądze. Czy to właśnie one są motywem zabójstwa popełnionego w biały dzień w samym środku Manhattanu na Raymonde Aprilem, czołowym amerykańskim mafiosie, który przed trzema laty zerwał z działalnością przestępczą? Czy może chodziło o złamanie mowy milczenia?

Zapach śmierciSimon Beckett 

Wydawnictwo Czarna Owca

Najciekawsze kryminalne premiery tygodnia
Fot. Wydawnictwo Czarna Owca

Brytyjski pisarz i dziennikarz wraca z szóstą już częścią bestsellerowego cyklu thrillerów z antropologiem sądowym, Davidem Hunterem. Od premiery poprzedniego tomu minęły aż dwa lata.

Niestety w Polsce nie skompletujemy wszystkich części w jednym wydaniu. Początkowo powieści Becketta były bowiem wydawane nakładem Wydawnictwa Amber, natomiast tom 5 i 6 dostępne są wyłącznie w wydaniu od Czarnej Owcy.

Pewnego letniego wieczoru David Hunter – antropolog sądowy – odbiera telefon od dawnej znajomej z pracy. Kobieta potrzebuje opinii w pilnej sprawie.

W opustoszałym, czekającym na rozbiórkę szpitalu Świętego Judy gdzie bywają bezdomni, dilerzy i narkomani znaleziono częściowo zmumifikowane ciało. Nawet Hunter nie potrafi określić, od jak dawna mogło tam leżeć. Wiadomo tylko jedno: to ciało młodej ciężarnej kobiety. Po zapadnięciu się podłogi strychu wychodzi na jaw kolejny z mrocznych sekretów szpitala. Oczom policjantów ukazuje się ukryta sala zastawiona łóżkami. W niektórych nadal ktoś leży…

Pozornie prosta z początku sprawa przeradza się w obłąkańczy koszmar. Nikt z otoczenia Huntera nie może czuć się bezpiecznie… Szpital upomni się o kolejne ofiary.

Ludziom zwykle wydaje się, że natychmiast rozpoznaliby zapach śmierci. Że rozkładowi towarzyszy szczególna, charakterystyczna woń, paskudny trumienny odór. Mylą się.

Śmierć z ogłoszenia – Grzegorz Kalinowski

Wydawnictwo Muza

Najciekawsze kryminalne premiery tygodnia
Fot. Wydawnictwo Muza

Moda na retro kryminały choć nie porwała tłumów, a ludzie nie rzucili się masowo do księgarń, to jednak nie mija. Grzegorz Kalinowski wraca z trzecim tomem cyklu o Kornelu Strasburgerze i ponownie zabiera czytelników w podróż do przeszłości.

Polska lat 30. to epoka ogromnych kontrastów: z jednej strony wystawne życie elit pełne rautów, z drugiej – stale rosnące bezrobocie i przestępczość. W tych trudnych społeczno-politycznych okolicznościach komisarz Kornel Strasburger i członkowie sekcji specjalnej Komendy Głównej muszą się wykazać wyjątkowymi umiejętnościami, by odnaleźć córkę wpływowego człowieka mającego przyjaciół w najwyższych kręgach władzy. Sprawa z błahej zmienia się w serię dramatycznych zdarzeń. Bójki, strzelaniny i pościgi, tajemniczy morderca prowadzący swą szaloną grę przy pomocy ogłoszeń zamieszczanych w prasie oraz ambicje ludzi chcących zaistnieć w przemyśle filmowym.

Zemsta, sztuka, zbrodnia oraz wielkie gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego: Bodo, Smosarska, Fogg, Dymsza i Kiepura. Wszystko to na tle Warszawy, Lwowa, Krynicy, Kresów i… Bukaresztu. Precyzyjnie skonstruowana intryga, ukazane z reporterskim zacięciem realia Polski lat 30. oraz odmitologizowany obraz II Rzeczpospolitej to największe atuty najnowszej powieści Grzegorza Kalinowskiego.

„Zemsta, zbrodnia oraz wielkie gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego. Majstersztyk!” Vincent V. Severski

Na krawędzi otchłani – Bernard Minier

Dom Wydawniczy Rebis

Najciekawsze kryminalne premiery tygodnia
Fot. Dom Wydawniczy Rebis

Francuski pisarz jest mało znany w naszym kraju, a szkoda. W swoim dorobku ma już sześć powieści, w tym pięć w cyklu o Martinie Servazie. Minier porusza w swoich powieściach ważkie współczesne problemy, a w najnowszej książce przedstawia przerażającą wizję rozwoju naszego świata. We wstępie do „Na krawędzi otchłani” przeczytać nawet można, że wszystko, o czym opowiada na kartach nowej powieści „już istnieje bądź jest obecnie rozwijane”. Zatem poza warstwą rozrywkową autor dostarcza również czytelnikom wiedzę na temat najnowszych technologii oraz postępu w rozwoju sztucznej inteligencji.

Witajcie w Hongkongu! Witajcie w najbardziej tajemniczej firmie świata! Witajcie… na krawędzi otchłani!

Moïra, młoda Francuzka, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji, podejmuje pracę w Hongkongu. Jej nowa firma to chiński wiodący producent nowych technologii. Praca nad prototypem wirtualnego opiekuna o wiele mówiącej nazwie Deus to dla niej życiowa szansa. Moïra dość szybko orientuje się, że firma kryje wiele sekretów, i to nie tylko związanych z ochroną nowych rozwiązań technologicznych .Wśród jej pracowników mnożą się morderstwa, samobójstwa i wypadki. Moïra czuje się śledzona i obserwowana. Wkrótce dziewczyna uświadamia sobie, że prawda, która czeka na nią u kresu nocy, jest bardziej przerażająca niż najgorszy z sennych koszmarów.

„Na krawędzi otchłani” to powieść niezwykle aktualna, która dotyczy każdego z nas, czy tego chcemy czy nie. To powieść o rodzącym się na naszych oczach świecie, w którym potęga technologii i sztucznej inteligencji skłania do snucia najczarniejszych scenariuszy.

Gangsterskie egzekucje – Janusz Szostak

Wydawnictwo Harde

Najciekawsze kryminalne premiery tygodnia
Fot. Wydawnictwo Harde

Choć to nie beletrystyka, a literatura faktu, zdecydowanie warto zwrócić na ten tytuł uwagę. Janusz Szostak to dziennikarz i reporter śledczy. Autor cyklu książek reporterskich „Śledztwa Szostaka”, w którym wydał m.in. książkę poświęconą głośnej sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. 

W porachunkach między przestępcami w Warszawie i okolicach przodowały „Pruszków” i „Wołomin”. Jednak prawdziwa wojna gangów wybuchła po ich upadku. Walkę o wpływy podjęli: „Mokotów”, „Mutanci”, gangi „Kikira” i „Szkatuły”, „Żoliborz”, „Wyszków”, „Ożarów”, gang nowodworski nierzadko wspomagani przez przestępców z innych grup przestępczych działających w różnych regionach kraju. Nastał czas trwającej latami wojny gangów. Ta książka to efekt dziennikarskiego śledztwa o niewyjaśnionych mafijnych morderstwach, których zleceniodawcy i wykonawcy nigdy nie doczekali się rozliczenia. Poznajemy kulisy kilkudziesięciu nierozliczonych zbrodni m in: Mutantów, Wyszkowa, Kikir , Cebera, Wariata, Mrówy, Gamy, Młodego Klepaka, Mokotowa, Klifa, Kiełbasy, Sekuły, Pershinga, Nikosia. Teraz sprawcy wielu z nich stanął się oczywiści. To lektura, która wstrząśnie nie tylko światem przestępczym, ale także policją.

Jeśli jesteście fanami kryminałów, na pewno znajdziecie wsród tych propozycji coś dla siebie.

Źródła: wszystkie opisy pochodzą od Wydawców: Albatros, Czarna Owca, Muza, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Harde.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ