PODRÓŻ PO WSPOMNIENIACH Z OKAZJI DNIA OJCA – WYJĄTKOWA HISTORIA ZWYKŁEJ RODZINY NA ARTE.TV

Dziecięce wspomnienie domu rodzinnego oraz jego historia bardzo często mijają się z rzeczywistością i stanowi wyidealizowany obraz przeszłości. Jak pamiętamy nasze dzieciństwo i naszych najbliższych? Z okazji Dnia Ojca ARTE.tv zaprasza do obejrzenia trudnego, ale poruszającego filmu dokumentalnego o miłości, rodzinie, wspomnieniach i chorobie. Francuski dokument „Póki pamięć nas nie rozłączy” w reżyserii Juliette Thomas Brunet można obejrzeć na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv pod linkiem: PÓKI PAMIĘĆ NAS NIE ROZŁĄCZY | ARTE po polsku.

Od jakiegoś czasu babcia Juliette jest coraz bardziej nieobecna, ma zaniki pamięci i wahania nastroju. Zdiagnozowano u niej Alzheimera. Wkrótce będzie musiała zostać umieszczona w specjalistycznej placówce, na co zdecydowanie nie zgadza się jej mąż, dziadek reżyserki. Chce sam opiekować się żoną tak długo, jak tylko da radę. Ich rozstanie wydaje się jednak nieuniknione.

Ze względu na powoli, ale nieuchronnie nadchodzącą tragedię, Juliette zaczęła filmować ostatnie chwile wspólnego życia pary, która w dzieciństwie ukształtowała jej wizję miłości. Początkowym zamysłem reżyserki było zarejestrowanie opowieści dziadka o jego roli jako opiekuna babci i uwiecznienie ich związku, który przetrwał prawie 65 lat. W projekcie wykorzystała realizowane przez niego nieprzerwanie od wczesnych lat 60. nagrania rodzinne. Dziadek reżyserki dokumentował swoją rodzinę, tworząc setki rolek i zdjęć. Jednak w trakcie pracy nad projektem, zaczyna wyłaniać się równoległa historia, która stopniowo przysłania wyidealizowany obraz tej pary. Dziadkowie Juliette są bowiem ostatnim ogniwem łączącym ją z jej ojcem Gillesem, który zmarł, gdy miała 20 lat. Stopniowo uświadamia sobie przepaść między jej zaczarowanym postrzeganiem ich rodziny, ukształtowanym przez jej dziecięce wspomnienia i historie, które jej opowiadano, a rzeczywistością, która jest znacznie bardziej okrutna.

Film rzuca światło na pomijane historie rodziny reżyserki, zanim zostaną na zawsze utracone wraz z zanikiem pamięci jej babci i nadchodzącą żałobą dziadka. Jednocześnie wyjątkowa historia Juliette ma uniwersalny wydźwięk – opowiada o tym, jak konstruowane są rodzinne narracje.

ARTE.tv przedstawia portret z pozoru szczęśliwej rodziny. Jednak okazuje się, że skrywa ona tajemnice, które wychodzą na światło dzienne po wielu latach. Dokument o podróży po wspomnieniach widzowie ARTE.tv mogą oglądać bezpłatnie pod linkiem: PÓKI PAMIĘĆ NAS NIE ROZŁĄCZY.

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tobejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ