Jak obliczane są dni płodne?
Jedną z naturalnych metod zapobiegania ciąży jest obliczanie dni płodnych. Jak to zrobić prawidłowo i o czym należy pamiętać obliczając dni płodne. Czy jest to skuteczna metoda antykoncepcji? Przeczytaj artykuł, jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat.
Czym są dni płodne?
Jako dni płodne określany jest okres w cyklu menstruacyjnym każdej kobiety, w czasie którego może dojść do zapłodnienia. To właśnie w tym okresie ma miejsce owulacja – to znaczy uwolnienie dojrzałej komórki jajowej. Jeżeli w okresie około 24 godzin od uwolnienia w jajowodach spotka komórki plemnikowe może dojść do zapłodnienia. Co istotne, z uwagi na to, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety do 5 dni, jako dni płodne określa się 3 do 5 dni przed owulacją, sam dzień owulacji oraz do 4 dni po jajeczkowaniu.
Jak oblicza się dni płodne?
Metod obliczania dni płodnych jest kilka. Jednak każda z nich ma swoje wady i zalety. Zaletą jest przede wszystkim to, że przy takiej metodzie nie stosuje się antykoncepcji hormonalnej czy fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, że takie metody obliczania dni płodnych mogą być zawodne i niezbyt dokładne, co zwiększa ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę.
Z reguły do wyznaczenia dni płodnych stosuje się metodę obliczeniową. Tutaj szczególnie pomoce mogą okazać się tak zwane kalkulatory dni płodnych, które można znaleźć na wielu portalach kobiecych, w tym na stronie internetowej – kobiecosc.info.
Inną metodą na wyznaczenie dni płodnych jest samoobserwacja organizmu – w okresie płodnym zmianie ulega wydzielany przez pochwę śluz, a także zmienia się temperatura ciała (należy ją mierzyć rano, zaraz po przebudzeniu się).
O czym pamiętać obliczając dni płodne?
Jak to zostało wyżej wspomniane, metody obliczanie dni płodnych mogą być zawodne, szczególnie kiedy mamy do czynienia z przeziębieniem, chorobą czy zakażeniem lub infekcjami intymnymi. Te stany chorobowe mogą zaburzyć cykl menstruacyjny, a także dawać mylne objawy, które będą skutkowały błędnym wyliczeniem dni płodnych. Dlatego bardzo ważne jest dokładne obserwowanie swojego ciała, by szybko wychwycić mogące nastąpić anomalie.
2 KOMENTARZE
ZOSTAW ODPOWIEDŹ
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Warto wyznaczać sobie dni płodne. Można doskonale poznać swoją płodność i szybciej wychwycić różne anomalie. Ja w tym celu korzystam z cyclotestu – komputera cyklu. Służy do metody objawowo-termicznej.
Też mam ten komputer co Aga i nie zamieniłabym go na nic innego 🙂