Top 10 zapowiedzi książkowych na 2015 rok

Na początku roku ruszyła akcja promująca czytelnictwo – 52 książki do przeczytania w ciągu roku. Dla jednych jest to nie lada wyzwanie, dla innych bułka z masłem. Być może niektórzy mają już listę książek, które zamierzają przeczytać. Dla tych, którzy jeszcze się wahają, przedstawiam top 10 ważnych zapowiedzi książkowych na 2015 rok.

www.hodderscape.co.uk 

1. Lena Dunham, „Nie taka dziewczyna. Młoda kobieta o tym, czego nauczyło ją życie”

Ta książka to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu „Girls”, którego reżyserką i pomysłodawczynią jest właśnie Dunham. Jest to zbiór błyskotliwych esejów o dojrzewaniu i wszelkich problemach z nim związanych. Poza tym to duża dawka dobrego, ale kąśliwego poczucia humoru młodej artystki. Premiera: 4 lutego 2015.

 

2. Karl Ove Knausgård, „Moja walka 2”

Knausgård wywołał swoją pierwszą książką zamieszanie nie tylko w rodzinnej Norwegii. Czytelnicy w wielu krajach zachwycili się jego narracją, która jest mocna, brutalna i prawdziwa. Tym razem opowieść o ucieczce z kraju, porzuceniu kobiety i spotkaniu miłości swojego życia. Premiera: wiosna 2015.

 

3. Mario Vargas Llosa, „Cywilizacja spektaklu”

Kolejna książka genialnego noblisty. Tym razem autor bierze się za bardzo ważny temat, pisze o współczesnej kulturze oraz roli mediów i polityki w codziennym życiu, a także o kreowaniu sensacji oraz dążeniu do łatwej i szybkiej przyjemności. Premiera 15 stycznia 2015.

 

4. Lars Saabye Christensen, „Odpływ”

Według krytyków to najlepsza powieść Christensena. „Odpływ” to trzy powieści w jednej, trzy historie bohaterów, które misternie się ze sobą łączą. Poza tym autor daje nam sporą dawkę dobrego i niebanalnego humoru. Premiera 15 stycznia 2015.

 

5. Eric-Emmanuel Schmitt, „Napój miłosny”

Po wielowątkowej powieści „Papugi z placu d’Arezzo” czas na klasyczną nowelę spod znaku Schmitta. Dwójka bohaterów, kobieta i mężczyzna, zastanawia się, czym jest miłość – czy jest to chemiczny proces czy może duchowy cud. Opowieść o tym, czy to my wybieramy, czy jesteśmy wybierani. Premiera: 19 stycznia 2015.

 

6. Michał Witkowski, „Funfundcfancyś”

Fani literatury Michała Witkowskiego powinni być zachwyceni. Autor na blogu zamieścił fragment swojej nowej powieści, w której opowiada o losach jednej z bohaterek „Lubiewa”. Sam Witkowski mówi o nowym dziele „Palahniukowa Michaśka”. To książka dla freaków na miarę samego autora. Premiera: maj 2015.

 

7. Jaume Cabré, „Jaśnie pan”

Ta książka została napisana w 1991 roku, ale na polskim rynku wydawniczym będzie miała premierę w tym roku. Po genialnym „Wyznaję” i poruszających „Głosach Pamano” warto zapoznać się z wcześniejszą książką wybitnego katalońskiego pisarza. „Jaśnie pan” to powieść poruszająca temat korupcji sądowej. Premiera: maj 2015.

 

8. Dorota Masłowska, „Więcej niż możesz zjeść. Zapiski parakulinarne”

Zbiór felietonów kulinarnych, które Dorota Masłowska przez 2 lata pisała do „Zwierciadła”. Kto zna Masłowską wie, że nie jest to klasyczna rubryka z przepisami na schabowego lub gołąbki. Ze specyficzną dla siebie swadą i w kpiarskim tonie Masłowska snuje refleksje nie tyle o jedzeniu, ile o szeroko pojętej kulturze. Przemyślenia Doroty Masłowskiej genialnie zilustrował Maciej Sieńczyk. Premiera 12 lutego 2015.

 

9. Stephen King, „Znalezione niekradzione”

Gratka dla fanów horroru. „Znalezione niekradzione” to sequel kryminału „Pan Mercedes”. Najnowsza powieść Kinga jest pierwszą od czasów „Misery” powieścią podejmującą temat czytelnika zafascynowanego pisarzem, u którego uwielbienie przeradza się w śmiertelne niebezpieczeństwo. Premiera: czerwiec 2015.

 

10. Kirstie Clements, „Vogue” 

Lektura obowiązkowa dla fanów wielkiego świata mody, a zwłaszcza słynnego Vogue’a. Redaktorka naczelna australijskiego wydania pisma przerwała milczenie na temat często brutalnej prawdy o świecie głodujących modelek oraz fotografów i kreatorów mody z dziwnymi zachciankami. Premiera: 19 lutego 2015.

 

Karolina Wójtowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ