100 książek, które trzeba przeczytać!

ponad-60-polakow-nie-czyta-ksiazekBBC opublikowało listę 100 tytułów największych dzieł literatury, które obowiązkowo powinniśmy przeczytać. Oto niezbędna, pierwsza dwudziestka.

1.Duma i uprzedzenie – Jane Austen

XIX wieczna powieść brytyjskiej pisarki została uznana za najlepszą z książek. Opowiada o życiu wyższych sfer w Anglii. Powieść napisana jest w konwencji romansu, z licznymi pobocznymi wątkami. Fabuła dotyka zwyczajnych problemów społeczeństwa, jest to miłość, dobrobyt i rodzina.

2.Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien

To chyba najbardziej znana powieść fantasy na świecie. Akcja toczy się na mitycznych obszarach Śródziemia. Opowiada historię pewnego pierścienia, który ma niezwykłą moc. W powieści nie brakuje fascynujących przygód, smoków, czarodziei czy krasnoludów. Na podstawie Władcy Pierścieni powstało wiele adaptacji filmowych, gier, gadżetów i dodatków.

3.Jane Eyre – Charlotte Brontë

Kultowa powieść literatury angielskiej. Tytułowa bohaterka, (która też jest narratorem) zostaje guwernantką w posiadłości pana Rochestera. Wkrótce, Jane i jej pracodawca zakochują się w sobie. Okazuje się jednak, że ich miłość nie będzie należała do łatwych. Na drodze staje im wiele przeszkód, które trzeba pokonać, aby zaznać szczęścia.

4.Harry Potter (seria) – J.K. Rowling

Magiczna opowieść zawarta w siedmiu książkach, o chłopcu, który “został wybrany”. Czytelnik przeniesie się w tajemniczy świat magii i czarodziejstwa. Seria jest pełna wątków na temat prawdziwej przyjaźni, silnej woli, męstwa i bohaterstwa. Jest to trwająca walka dobra ze złem, a zwycięzcą może zostać tylko jeden.

5.Zabić drozda – Harper Lee

Przenosimy się do USA, lata 30. XX wieku. Czasy Wielkiego Kryzysu. Problemem jest rasizm, zamknięta społeczność i ludzka moralność. Śledzimy losy pewnego prawnika, jego dzieci i niesłusznie oskarżonego Afroamerykanina. Okazuje się, że małomiasteczkowa ignorancja rozrasta się na wielką skalę.

6.Bibliabiblia

Powinniśmy ją przeczytać bez względu na to, czy jesteśmy wierzący, czy też nie. Stosunek do religii i Kościoła nie jest tutaj ważny. Pismo Święte poprzez zawarte psalmy, listy i przypowieści jest skarbnicą moralności i ludzkości. Księga ta ma ogromny wpływ na losy świata. Nie musimy się z nią zgadzać, warto jednak zapoznać się z jej treścią, aby pogłębić wiarę w swoje przekonania i racje.

Ponad to, na liście znalazły się:

Rok 1984 – George Orwell, Mroczne materie (seria) – Philip Pullman, Wielkie nadzieje – Charles Dickens, Małe kobietki – Louisa M Alcott, Tessa D’Urberville – Thomas Hardy, Paragraf 22 – Joseph Heller, Dzieła zebrane Szekspira, Rebeka – Daphne Du Maurier, Hobbit – JRR Tolkien, Birdsong – Sebastian Faulks, Buszujący w zbożu – JD Salinger, Żona podróżnika w czasie – Audrey Niffenegger, Miasteczko Middlemarch – George Eliot.

Joanna Łuszczykiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ