aple

Nowa siedziba Apple za 5 miliardów dolarów

apleElektroniczny gigant Apple szykuje się do budowy nowej siedzimy firmy. Okazuje się, że nie tylko projekt budynku wygląda kosmicznie, ale i taka jest jego cena. Koszt budowy szacuje się na 5 miliardów dolarów!

Budynek powstanie w kalifornijskim Cupertino i będzie znany jako Apple Campus 2. Na pierwszy rzut oka projekt budynku wygląda innowatorsko, a wręcz kosmicznie. Biurowiec będzie przypominał kształtem okrągły statek kosmiczny, który ma być zbudowany w całości ze szklanych tafli, specjalnie sprowadzanych z Niemczech. Na pokrycie zewnętrznych ścian budynku potrzebne będzie 6 kilometrów kwadratowych szkła. Dodatkowo, w środku biurowca zamiast standardowego betonu ma być użyte drogie drewno, a mianowicie niezwykle drogi i rzadki gatunek klonu.

Koszty wciąż rosną. Początkowo budowę szacowano na 3 miliardy dolarów, jednak na obecną chwilę mówi się już o 5 miliardach. Szokujące jest to, że nowa siedziba Apple ma być droższa niż budowa nowego World Trade Center, która wyniesie 3,9 miliarda dolarów. Jednak takie był zamierzenia Steve’a Jobs’a, który pod koniec życia ciężko pracował na ten projekt. Ma być to pewnego rodzaju hołd ku jego osobie.

Norman Foster, który jest jednym z najwybitniejszych architektów naszych czasów, chce aby Apple Campus 2 był najlepszym biurowcem na świecie. Foster i jego ekipa chcą przyciąć koszty i zaoszczędzić około miliard dolarów. Opóźni się także budowa, ponieważ budynek miał być oddany do użytku pod koniec 2015 roku, jednak będzie to trwało około rok dłużej.a

Apple nie zapomina o ekologii. Wokół budynku powstanie park składający się z 6 tysięcy drzew (przeważać będą jabłonie). Budynek będzie składał się z 4 pięter. Obok biur ma się znaleźć audytorium z tysiącem miejsc, centrum fitness oraz kawiarnia zdolna obsłużyć 3 tysiące osób naraz. W budynku ma pracować około 13 tysięcy osób. Całość gmachu powstanie na działce o powierzchni 708 tysięcy metrów kwadratowych, w tym 260 tysięcy metrów kwadratowych biur i około 28 tysięcy metrów kwadratowych zaplecza badawczego. W środku okręgu będzie znajdował się ogród i dziedziniec. Parkingi umieszczone będą pod ziemią, a budynek zasilany będzie przez gaz ziemny i inne źródła odnawialne. Prawdopodobnie zostanie także wyposażony we własną elektrownię i panele słoneczne.

Całość z pewnością robi wrażenie, tym bardziej, że ma to być najdroższy budynek w historii powierzchni biurowych na świecie. 5 miliardów dolarów to kosmiczna suma, jednak Apple nie narzeka na brak środków pieniężnych. Firma w 2012 roku została wyceniona na wartość 623 miliardów dolarów, co czyni ją najdroższą na świecie.

Joanna Łuszczykiewicz, fot. Fosters + Parents

ZOSTAW ODPOWIEDŹ