Nordic walking

nodic walking tekst life4styleNordic walking coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to aktywność odpowiednia dla wszystkich, bez względu na wiek. Niestety, nie zawsze sposób maszerowania z kijkami jest prawidłowy. Dowiedz się, jakie zalety przynosi nordic walking i jak należy poprawnie ćwiczyć.

Nordic walking to aktywność fizyczna oparta na technice fizjologicznego marszu, angażująca do pracy mięśnie, które przy standardowym chodzie nie są używane. Taką możliwość dają nam specjalnie zaprojektowane kijki, które służą do odpychania się od podłoża. Jak wiadomo, marsz jest najbardziej naturalną, bezpieczną i powszechną formą aktywności ruchowej człowieka, a w połączeniu ze specjalistycznymi kijkami, staje się on formą niemal doskonałą.

Marsz z kijami, po dobrym opanowaniu techniki, uaktywnia do pracy aż 90% mięśni całego ciała. Podczas godzinnego wysiłku pozwala spalić aż 400 kcal. Nordic walking zwiększa także pobór tlenu przeciętnie o 20-58%. Obserwuje się także wzrost tętna o 5-17 uderzeń na minutę, serce pompuje więcej krwi, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony. Ta forma marszu poprawia sprawność układu krążenia i tym samym zmniejsza ryzyko zawału.

Ponadto, nordic walking jest w miarę łatwy do nauczenia na poziomie podstawowym. To forma aktywności fizycznej dobra dla każdego, niezależnie od wieku, wagi czy poziomu sprawności. Można go uprawiać wszędzie, niezależnie od pory roku, pogody, czy nawierzchni. Oprócz tego, odciąża on cały aparat ruchowy do 30% i nie obciąża stawów. Podnosi sprawność działania mózgu i redukuje stres, a także zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa. Wzmacnia kości, zmniejszając tym samym ryzyko osteoporozy. Nordic walking, to także doskonały sposób na integrację – możesz ćwiczyć w towarzystwie znajomych, nie tracąc efektywności ćwiczeń przy rozmowie. Warto też wspomnieć, że niewątpliwą zaletą uprawiania tej formy aktywności fizycznej są jej niskie koszty.

Jaka jest prawidłowa technika marszu? Sylwetka powinna być wyprostowana i lekko pochylona w przód, bez zgięcia w stawach biodrowych. Krok należy wydłużyć, barki opuścić, a ręce powinny pracować w pozycji pionowej, blisko tułowia. Podczas zgięcia w stawie ramiennym i łokciowym następuje zaciśnięcie dłoni na uchwycie kijka. Wyprost ręki powinien towarzyszyć otwarciu dłoni. Odepchnięcie kijka rozpoczynaj przed linią bioder, a otwarcie dłoni za nią. W momencie odepchnięcia kijka jego dolny koniec powinien znajdować się na wysokości pięty nogi wykrocznej. Częstym błędem, popełnianym przez osoby chcące trenować nordic walking jest wystawianie kijka w pionie, przed nogę wykroczną, podczas gdy powinien on być nachylony do podłoża pod kątem około 60 stopni.

Technika nordic walking wydaje Ci się zbyt trudna? Żaden problem! We wszystkich większych miastach organizowane są kursy marszu z kijkami, które pozwolą Ci poznać technikę i cieszyć się uprawianiem tej formy aktywności fizycznej na co dzień.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ