Zwycięzcy 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Znamy zwycięzców 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Za najlepszy film jury uznało produkcję ,,Bogowie’’ w reżyserii Łukasza Palkowskiego, która została nagrodzona aż w czterech kategoriach. Wyróżnione zostały również filmy: ,,Pod mocnym aniołem’’, ,,Miasto 44’’, ,,Jack Strong’’ oraz ,,Hardkor Disco’’, które otrzymały po 3 statuetki.

źródło: gazeta.pl39. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni, najważniejszej w Polsce imprezy poświęconej rodzimej kinematografii, trwała od poniedziałku. Ceremonia zakończenia festiwalu i wręczenia nagród w konkursie głównym odbyła się w sobotę wieczorem w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Przewodniczącym jury konkursu głównego był reżyser, pisarz i scenarzysta Ryszard Bugajski. W składzie międzynarodowego jury zasiadali m.in: rumuński reżyser i scenarzysta Alexandru Baciu, ekspert ds. sprzedaży i dystrybucji filmów Tom Davia, krytyczka filmowa Maggie Lee, wokalistka i reżyserka Maria Sadowska pisarka Olga Tokarczuk oraz aktorka Małgorzata Zajączkowska.

Oprócz głównej nagrody festiwalowej, film w reżyserii Łukasza Palkowskiego ,,Bogowie’’ zdobył również statuetki za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, scenariusz, scenografię oraz charakteryzację. Nagrodę za główną rolę kobiecą otrzymała debiutująca w filmie ,,Miasto 44’’ 18-letnia Zofia Wichłacz, natomiast za najlepszego reżysera uznano Władysława Pasikowskiego, twórcę film ,,Jack Strong’’.

Nagrodę Specjalną jury, przyznaną za ”odwagę podjęcia trudnych tematów” – otrzymali za film ,,Obywatel’’ jego reżyser Jerzy Stuhr i producent Piotr Dzięcioł. Obraz pokazuje najnowszą polską historię, a jego bohaterem jest tzw. zwykły obywatel, Jan Bratek, który uczestniczy w historycznych wydarzeniach, gdy ważą się losy kraju. Głównego bohatera na początku gra Maciej Stuhr, a potem jego ojciec, reżyser filmu.

Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymał reżyser i scenarzysta Sylwester Chęciński. Twórca m.in. trylogii ,,Sami swoi’’, ,,Nie ma mocnych’’i ,,Kochaj albo rzuć’’ oraz m.in. ,,Wielkiego Szu’’ i ,,Rozmów kontrolowanych’’.

,,Bogowie’’ Łukasza Palkowskiego to opowieść o buntowniku, który rzucił wyzwanie naturze, władzy i własnym ograniczeniom. Odtwórcą roli gównej o doktorze Zbigniewie Relidze, który w 1985 roku przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca, był Tomasz Kot.

{youtube}1biE4cOrDPE|600|450|0{/youtube}

Zwycięzcy 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni:

ZŁOTE LWYBogowie 
SREBRNE LWY: 
Pod mocnym aniołem 
NAGRODA SPECJALNA JURY: 
Jerzy Stuhr – „Obywatel 
REŻYSERIA: 
Władysław Pasikowski – Jack Strong 
PIERWSZOPLANOWA ROLA MĘSKA: Tomasz Kot  Bogowie 
PIERWSZOPLANOWA ROLA KOBIECA: 
Zofia Wichłacz – Miasto 44 
DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA: 
Dawid Ogrodnik – Obietnica 
DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA: Elena Babenko – Fotograf 
DEBIUT: 
Sebastian Fabijański – „Jeziorak„, „Miasto 44Jaśmina Polak – „Hardkor Disko 
SCENARIUSZ: 
Krzysztof Rak – Bogowie” 
PLATYNOWE LWY
 : Sylwester Chęciński 
ZDJĘCIA: Kacper Fertacz – Hardkor Disko 
MUZYKA: Mikołaj Trzaska – Pod mocnym aniołem 
MONTAŻ: Paweł Laskowski – Pod mocnym aniołem 
EFEKTY SPECJALNE: Miasto 44 
SCENOGRAFIA: Wojciech Żogała – Bogowie 
DŹWIĘK: Bartosz Putkiewicz – Miasto 44 
CHARAKTERYZACJA: Agnieszka Hodowana Aneta Brzozowska – Bogowie 
KOSTIUMY: Małgorzata Braszka Michał Koralewski – Jack Strong 

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ