Zegarki oraz chronografy, czyli nie z samych serów słynie Szwajcaria
Zegarki szwajcarskie cieszą się największą popularnością na świecie wśród wszystkich czasomierzy. Są to modele o wysokiej jakości, wykonane z należytą starannością i dbałością o szczegóły. Rozwój zegarmistrzostwa przypada na wiek XVIII. To właśnie wtedy do małej miejscowości Saint-Imier w Szwajcarii zawędrował Edouard Heuer, który zmienił oblicze tego rzemiosła.
Rodzinna spółka Edouarda Heuera
Edouard Heuer miał zaledwie 16 lat, kiedy w 1854 roku bez kwalifikacji i doświadczenia zaczynał pracę w Louis Kierner & Fils jako kontroler jakości. Już sześć lat później ruszył z własną działalnością pod nazwą „E.Heuer & Cie”. Największy rozgłos zyskał dzięki produkcji chronografów. Heuer opatentował nowy system nakręcania zegarka za pomocą wałka naciągowego. W 1886 roku powstał pierwszy udoskonalony chronograf kieszonkowy.
Po śmierci jego firmę przejęli synowie Jules-Edouard oraz Charles Auguste, którzy w 1912 roku nawiązali współpracę z amerykańskim przedsiębiorcą Henrym Freundem. Firma zmieniła wtedy swoją nazwę na „Ed. Heuer & Cie. Rose Watch Co.”. Pierwsze stopery Mikrograph i Mikrosplit powstały w 1916 roku. Pokazywały one dokładny pomiar czasu do 1/100 sekundy. W 1919 roku Charles Auguste wykupił znak towarowy Jules Jurgensen, dzięki czemu marka zyskała prestiż na całym świecie, zwłaszcza wśród sportowców i ludzi biznesu.
W latach 20. XIX wieku firmę przejęli synowie Charlesa Auguste’a. Po zakończeniu wojen zegarki Tag Heuer nosił nawet sam prezydent USA, Harry Truman. W latach 50. i 60. firma została zjednoczona ze spółką Leonidas. Obie marki skupiały się na produkcji zegarków, chronografów oraz innych sprzętów przeznaczonych do precyzyjnego mierzenia czasu. W latach 60. ich zegarek znajdował się na nadgarstku Johna Glenna, pierwszego człowieka, który wykonał lot orbitalny na pokładzie statku Mercury 6. W 1978 roku zegarki zagościły na rękach zawodników olimpijskich, gwiazd filmowych oraz wielu sportowców. W latach 80. wyemitowano specjalną serię dla zawodników Formuły 1, a ambasadorem spółki został sam Ayrton Senna. Zegarki nosili zarówno legendarni sportowcy, jak i współcześni mistrzowie – Lewis Hamilton czy Jenson Button. W 2005 roku firma została uznana za jedną z najbardziej nowatorskich firm w Europie przez międzynarodową firmę doradczą A. T. Kearney.
Zegarki szwajcarskie ciągle na szczycie
Nie bez powodu mówi się „punktualny jak zegarek szwajcarski”. Czasomierze z tego kraju cieszą się największą renomą na całym świecie. Jedynie w latach 70. modele Tag Heuera miały kryzys. Było to związane z pojawieniem się dużej ilości zegarków elektronicznych. Jednak firma Tag Heuer już wtedy zyskała tak wielką popularność, że po dziś dzień stanowi synonim jakości i niezawodności.
Obecnie zegarki Tag Heuer w Noble Place wykorzystują wszystkie nowoczesne technologie, futurystyczne materiały oraz awangardowe metody. Są to modele skierowane zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, którzy cenią sobie najwyższą jakość wykonania.