Zbadaj swoje znamiona

Lato często „obdarza” nas swoimi prezentami – piękną pogodą, opalenizną, a także nowymi znamionami, które mogą przerodzić się w nowotwory skóry. Zobacz, co może Cię zaniepokoić w wyglądzie pieprzyków?

Fot. synergieskin.com

Znamionami nazywamy nieprawidłowości rozwojowe skóry, głównie wrodzone, ale także ujawniające się w późniejszym okresie życia. Wielokrotnie nowotwór powstaje właśnie ze zmian barwikowych, ale również w obrębie skóry powierzchniowo niezmienionej. Promieniowanie UV również często ma negatywny wpływ i przyspiesza niebezpieczne dla organizmu mechanizmy. Jednym z najbardziej złośliwych nowotworów jest czerniak.

Na te czynniki powinnaś zwrócić uwagę:

– pojawienie się nowej zmiany,

– szybkie powiększenie się znamienia,

– granice są niesymetryczne, nierówne, nieregularne kształty,

– pogrubienie zmiany,

– obecność guzków,

– nierówne wielokolorowe zabarwienie,

– widoczność stanu zapalnego (zaczerwienienie, zwiększenie ciepłoty tkanki w tym  miejscu),

– odczucie świądu,

– krwawienie ze znamienia.

Gdy zaobserwujesz u siebie lub kogoś bliskiego któryś z powyższych objawów, to jak najszybciej zgłoś się do dermatologa i poproś o diagnozę oraz udzielenie rad na dalsze postępowanie.

Metody diagnostyki znamion

Najbardziej powszechną jest dermatoskopia, która polega na oglądaniu zmian w bardzo dużym (nawet 20-krotnym) powiększeniu. Umożliwia m.in. analizę struktur barwnikowych, a także dostrzeżenie niewidocznych gołym okiem niepokojących asymetrii oraz różnorodności barw. Natomiast dzięki wideodermatoskopii możemy elektronicznie odtworzyć obraz zmiany. Jest to połączenie popularnego dermatoskopu, oprogramowania komputerowego oraz cyfrowego aparatu fotograficznego. Wczesne uchwycenie nieprawidłowości pozwala na ewentualne usunięcie w całości znamienia i wyleczenie pacjenta.

Kto jest najbardziej narażony na mechanizmy nowotworzenia?

Osobami z grupy podwyższonego ryzyka są ci, którzy mają jasną karnację, włosy i wiele znamion. Także uważać muszą pacjenci, którzy wielokrotnie byli poparzeni przez nadmierne promieniowanie słoneczne albo tacy, którzy preferują szybkie, intensywne opalanie się. Pamiętaj też, że jeśli masz w rodzinie osobę, która cierpiała na nowotwór skóry, to powinnaś zgłaszać się regularnie (co 3, 6, 12 miesięcy lub częściej w razie potrzeby) na kontrolę lekarską.

Jak się ustrzec przed czerniakiem?

Przede wszystkim po konsultacji dermatologicznej, chirurgicznie usuwaj groźne zmiany. Unikaj ich drażnienia np. paskiem albo ramiączkiem od stanika. Dobrym pomysłem jest obserwacja i systematyczne robienie zdjęć powstałym znamionom.   Dzięki temu będziesz mogła łatwo stwierdzić, czy ich wygląd się nie zmienia. Unikaj także ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, nawet teraz, jesienią codziennie stosuj kremy z filtrami UVA i UVB. Czytaj ulotki przyjmowanych leków, niektóre mają właściwości światłouczulające i wtedy należy się szczególna ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Absolutnie nie korzystaj z solarium. Nie wyrywaj włosów ze znamienia (dopuszczalne przycinanie). Nie są też wskazane zabiegi rozgrzewające i mechaniczne ścieranie naskórka. Przy masażu należy omijać miejsca ze znamionami.


Maria Górczyńska

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ