Jarzębina – czym może nas zaskoczyć?

Zazwyczaj układamy z niej dekoracyjne bukiety, a dzieciom służy do nawlekania korali. Dawniej stosowana była jako przynęta dla zwierząt. W łacinie jej nazwa oznacza „łowiąca ptaki”. Jarzębina nie tylko pięknie wygląda i rozwesela jesienny krajobraz, ale także posiada liczne właściwości zdrowotne. Sprawdź, jak możesz wykorzystać te cenne owoce w swojej kuchni.

Fot. pixabay.com

Lecznicze właściwości czerwonych kulek

Jarząb zwyczajny jest drzewem ozdobnym należącym do gatunku roślin wieloletnich.  W Polsce rośnie w wielu miejscach − lasach, ogrodach, parkach, a także wzdłuż ulic.  Jarzębina od dawna była stosowana w medycynie ludowej ze względu na działanie lecznicze. Jest doskonałym źródłem kwasu askorbinowego (cytrusy mają jego podobną ilość). Oprócz tego zawiera też witaminy z grupy B, PP, K, beta-karoten, potas, sód, magnez i miedź. Bogata jest w kwasy organiczne, antocyjany, flawonoidy, garbniki, pektyny i cukry. Działa przeciwzapalnie, dlatego może być świetnym uzupełnieniem terapii w leczeniu przeziębieniu, szczególnie u dzieci. Zaleca się podawać ją rekonwalescentom. Ma również właściwości moczopędne, pomaga walczyć z wzdęciami i zaparciami. Dobra na kłopoty z wątrobą oraz nerkami. Może być także stosowana w profilaktyce choroby nadciśnieniowej.

Kiedy zbierać jarzębinę?

Kwitnie już w maju, ale owoce zwykle zrywa się w miesiącach jesiennych (najlepiej po pierwszych przymrozkach), gdy uzyskają czerwoną barwę. Zbierając je, pamiętaj, aby pochodziły z niezanieczyszczonych spalinami miejsc. Nie powinny być też mokre ani zbyt dojrzałe, gdyż jarzębina szybko pleśnieje. Nie nadają się również do jedzenia na surowo, ponieważ zawierają sorbinę nadającą gorzki smak i kwas parasorbinowy, który wywołuje zatrucia pokarmowe. Podczas suszenia jest on rozkładany, a jarzębinę możemy wykorzystać przy sporządzaniu przetworów, galaretek, herbatek, wódek oraz likierów. Przyrządzona bardziej wytrawnie doskonale smakuje w połączeniu z mięsem.

Pyszny i zdrowy dżem jarzębinowo − jabłkowy

Składniki:

– 1 kg jarzębiny,

– 1 kg kwaśnych jabłek,

– 1/2 kg cukru.

Przygotowanie:

Owoce jarzębiny bez szypułek opłucz, odsącz i wrzuć do garnka. Zalej je 1/2 szklanki wody. Gotuj na małym ogniu do czasu, aż zaczną pękać. Wsyp cukier. Gotuj nadal, delikatnie mieszając, aż się rozpuści. Następnie obrane, pokrojone cząsteczki jabłek włóż do garnka. Podgrzewaj mieszaninę aż owoce staną się szkliste. Wyparzone słoiki napełnij gorącym dżemem i zakręć. Nie jest konieczna pasteryzacja.

Wzmacniający napar − dobry na kłopoty z pęcherzem i biegunką

Łyżkę rozdrobnionych owoców zalej szklanką letniej wody, doprowadź do wrzenia i podgrzewaj pod przykryciem przez ok. 5 minut. Odczekaj 15 minut, potem przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po pół szklanki.


Maria Górczyńska  

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ