Z MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALI DO ARTE.TV –  PORUSZAJĄCY DOKUMENT Z ODDZIAŁU PSYCHIATRYCZNEGO

 

Film dokumentalny Nicolasa Peduzziego „Na krawędzi” opowiadający o problemach służby zdrowia w dziedzinie psychiatrii był prezentowany podczas Festiwalu Watch Docs – prawa człowieka w filmie w 2023 roku. Obraz zdobył wiele nagród, m.in. na Sztokholmskim Festiwalu Filmowym czy Festiwalu Filmowym w Zurychu. Polscy widzowie mogą go obejrzeć bezpłatnie od 28 lutego na platformie streamingowej ARTE.tv pod linkiem ARTE.tv_Na Krawędzi. Ale ostrożnie – może to być terapia wstrząsowa.  

Liczba samobójstw, szczególnie wśród młodych ludzi, rośnie z roku na rok, a depresja to plaga naszych czasów. Tymczasem sytuacja w polskiej psychiatrii jest dramatyczna: szpitalne oddziały psychiatryczne są niedofinansowane i przepełnione. Brakuje też wykwalifikowanego personelu, lekarzy psychiatrów, a często też empatii i zrozumienia. Konsekwencję tych bolączek jest wypaczona i niewydolna służba zdrowia, która nie ma nic wspólnego z naczelną zasadą etyki lekarskiej „primum non nocere”. Czy wadliwy system to bolączka jedynie polskiej służby zdrowia?  

– Reżyser Nicolas Peduzzi w filmie „Na krawędzi” postanowił zmierzyć się z trudnym tematem i stworzył trzymający w napięciu oraz niezwykle przejmujący obraz sytuacji na jednym ze szpitalnych oddziałów psychiatrycznych. Jego kamera podąża za niezmordowanym lekarzem, który w ciągłym biegu pokonuje korytarze wielkiego paryskiego molocha. Jamal, który jest tu jedynym psychiatrą, musi radzić sobie z bardzo różnymi sytuacjami kryzysowymi oraz pacjentami wymagającymi czasu i cierpliwości. A ci bywają różni – od turystki ogarniętej religijną manią po dilera, który traktuje szpital jako bezpieczną kryjówkę przed rozwścieczonymi dłużnikami. Coraz liczniejszą grupę stanowią nastolatkowie w depresji – często po próbach samobójczych. Jamal próbuje pomóc wszystkim. Na przekór budżetowym cięciom i absurdalnym wymaganiom szpitalnej biurokracji. Wbrew zdrowemu rozsądkowi, który podpowiada, że problemem nie są pacjenci – ale chory system – mówi Konrad Wirkowski, dyrektor programowy festiwalu Watch Docs. 

Jak zapewnić godną opiekę zdrowotną, gdy sam system jest chory? Poruszający dokument Nicolasa Peduzziego daje wgląd w kryzys medycyny psychiatrycznej i upadek struktur zdrowia publicznego. Kamera wraz z lekarzem dynamicznie przemierza kolejne szpitalne korytarze i przystaje w pomieszczeniach, aby obserwować relację pacjentów i terapeuty. – Staram się myśleć pozytywnie. (…) Pielęgnuję marzenie, że to wszystko się zmieni – deklaruje wbrew logice Jamal, jedyny lekarz psychiatra w paryskim szpitalu. Reżyser podchodzi do tematu z inteligencją i człowieczeństwem, wzbogacając swój obraz czarno-białymi fotografiami Pénélope Chauvelot, będącymi swoistymi przerywnikami i kontrapunktem wśród nieustającego szpitalnego zgiełku. 

Film zdobył 3 nagrody i 4 nominacje – m.in. dla najlepszego filmu dokumentalnego na Sztokholmskim Festiwalu Filmowym, został uznany za Najlepszy Międzynarodowy Film Dokumentalny na Festiwalu Filmowym w Zurychu, Najlepszy Długometrażowy Film Francuski (Nagroda Jury i Krytyków) na Festiwalu Filmowym Champs-Elysees, i otrzymał International Dox Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych DokuFest w Prizrenie (Kosowo). 

O ARTE.tv 

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.  

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.  

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.  

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl 

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter . 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ