Wybierz idealny dla siebie chleb

chleb tekst sporteuroChleb to jeden z podstawowych produktów naszej diety. Towarzyszy nam codziennie, a wraz z nim pojawiają się dylematy – które pieczywo będzie dla nas bardziej odpowiednie: jasne czy ciemne? Czy chleb naprawdę jest tak bardzo kaloryczny? Czym można go zastąpić?

Chleb w brew pozorom nie tuczy – 100 gram (około 4 kromki) ma od 200 do 250 kcal. Jest to mniej więcej tyle co szklanka pełnotłustego mleka czy kubeczek jogurtu. Jedna kromka pieczywa będzie zatem miała około 70 kcal w zależności od dodatków w postaci ziaren. Należy pamiętać, że jasne pieczywo jest lżejsze, dlatego też ma mniej kalorii. Są one jednak puste bo pochodzą od mąki rafinowanej (czyli pozbawionej większości wartości odżywczych). Lepiej zatem jeść pieczywo pełnoziarniste lub mieszane, jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na kromkę razowca. Nad tym kto powinien jeść jasne a kto ciemne pieczywo, zastanowimy się później, a teraz powróćmy na chwilę do jego kaloryczności.

Najlepiej wyjść z założenia, że wszystko spożywane w umiarkowanych ilościach nie jest tuczące. Będąc na diecie spokojnie możemy pozwolić sobie na 2 – 4 kromki pieczywa w ciągu dnia. Dobrze zbilansowana dieta wręcz nakazuje jedzenie produktów zbożowych, błonnika itd. Mit, który trzeba obalić to to, że pieczywo białe tuczy bardziej niż ciemne. Nie jest do prawda. Biały chleb, jak już było wspomniane, nie posiada wartości odżywczych, jedynie zapycha nasz żołądek.

Chleb pieczony z maki z pełnego przemiału – czyli popularny razowiec – powinny wybrać osoby z nadwagą, podwyższonym cholesterolem, cierpiący na zaparcia i ci z problemami układu krążenia. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu nie podniesie gwałtownie cukru w naszej krwi i pozostawi uczucie sytości na dłużej. Chleb ten przygotowuje się najczęściej na zakwasie (i o taki też najlepiej pytać w piekarni). Bakterie, które się w nim znajdują zabezpieczają przed rakiem jelita grubego.

Chleba razowego nie powinny jeść osoby cierpiące na problemy z wątrobą, żołądkiem, jelitami czy wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Pieczywa nie mogą także spożywać chorzy na celiakię i fenyloketonurię.

Warto także pamiętać, że pieczywo najlepiej przechowywać w drewnianych lub plastikowych pojemnikach lub zawinięte w ściereczkę. Woreczki foliowe nie nadają się do tego, pieczywo wilgotnieje i krótko zachowuje świeżość. Lodówka to również nie najlepsze miejsce, będzie szybko czerstwiał. Aby długo zachował świeżość można włożyć do chlebaka jabłko albo ziemniaka.

Joanna Sposób

ZOSTAW ODPOWIEDŹ