Woda zdrowia doda!

Wszyscy wiedzą, że bez wody trudno żyć. Na szczęście składnik ten występuje w różnych postaciach niemalże w każdym produkcie żywnościowym. Ponadto mamy całą gamę producentów wód mineralnych, mineralizowanych, źródlanych i leczniczych.

reachingutopia.com

Wody źródlane pochodzą z podziemnych niezanieczyszczonych źródeł, wody mineralne z czystych pod względem chemicznym i mikrobiologicznym zbiorników wód podziemnych, a mineralizowane, zwane również stołowymi są otrzymywane m.in. z połączenia dwóch pierwszych. Trudno jednak się połapać, która jest dla nas najodpowiedniejsza, która dostarczy nam najwięcej niezbędnych minerałów lub która wpłynie pozytywnie na nasz organizm. W tym celu zawsze trzeba zweryfikować jej skład.

Nasze organizmy mają swoje potrzeby i warto pod ich kątem dobierać m.in. wodę, która stanowi jeden z podstawowych elementów naszej diety. Warto pamiętać, że nie ma wody uniwersalnej tak, jak i diety. Wydawałoby się, że wody z segmentu premium, typu Voda Naturalna, Acqua Panna, Cisowianka Perlage, Perrier, Melt Water itp. są bezpieczne i zaspokoją nasze potrzeby. Niestety nie zawsze tak jest. Niektórzy zagraniczni producenci wody opierają się na historii i marketingu (pierwsza kampania reklamowa wody odbyła się w XIX wieku). Ponadto jakość określają również lokalne normy jakościowe. Nie zawsze są one tak restrykcyjne jak u nas. Niektóre wody są bliższe destylowanej czy źródlanej, niż wodom mineralnym czy mineralizowanym. Oczywiście są one najbardziej neutralne, tym samym nie uzupełniają naszej diety, ani nie wpływają pozytywnie na samopoczucie. W celu dobrania dla siebie odpowiedniego produktu warto zapoznać się z procesami filtracji wody, jej źródłem i finalnie ze składem oraz swoimi potrzebami. Jak to mówią: „diabeł tkwi w szczegółach”. Woda mineralna z głębokości 50 metrów będzie miała zdecydowanie inny skład niż ta z 100 czy 250 metrów.

Kamień w czajniku – dobrze, czy źle?

Pierwsza myśl, jaka się pojawia – ŹLE, bo kamień, bo osad, bo psuje pralkę, bo … Z drugiej strony jest to dowód na występowanie w wodzie wapna i magnezu, które są niezbędne dla organizmu ludzkiego. Wody mineralne mogą zawierać ok. 70 składników. Pożyteczne wartości wpływające na ludzki organizm są jedynie w dziesięciu z nich, są to: magnez, wapń, wodorowęglany, chlorki, sód, siarczany, fluorki, jodki, żelazo i dwutlenek węgla. Pozostałe są szkodliwe lub występują w tak małych ilościach, że nie mają wpływu na funkcjonowanie organizmu. Najważniejszymi składnikami tej układanki są wapń i magnez, które odpowiadają za kilkaset procesów w ludzkim organizmie. Przykładowo magnez bierze udział w ok. 300 procesach przemiany materii, dzięki którym organizm „oczyszcza się”. Regularne spożywanie magnesu zapobiega wielu chorobom, między innymi takim jak: nadciśnienie tętnicze, zawał serca i miażdżyca. Wapń jest również jednym z podstawowych składników do prawidłowego funkcjonowania. Jest istotnym elementem tkanki kostnej, odpowiada chociażby za przewodnictwo nerwowe i jest niezbędnym składnikiem dla krzepliwości krwi.

Wygląda na to, że najbardziej zrównoważona woda dla organizmu musi spełniać trzy warunki: mieć odpowiednie źródło, właściwy proces filtracji i być wodą mineralną lub mineralizowaną, czyli stołową, która jest najczęściej wzbogacana przez wapń i magnez. Wody te mogą stanowić ważny element diety. Ponadto wody mineralizowane wpływają na profilaktykę zdrowotną.

W naszym kraju jest coraz więcej przeróżnych „wód”. Swoich miłośników mają również kultowe luksusowe wody: Borjomi z Gruzji i Vytautas z Litwy znane naszym rodakom z XX wieku i czasów PRL’owskich. Wody te posiadają specyficzny smak i opierają dystrybucję przede wszystkim na sentymentach. Na rynek przebijają się również nowi producenci z segmentu premium, przykładowo: Melt Water z Litwy, czy Voda Naturalna z Polski. Jak wszystkie wody z górnej półki są dostępne w dużych sieciach handlowych i restauracjach. Obydwie sprzedawane są w szklanych butelkach, co faktycznie podkreśla ich „pochodzenie” premium.

W tych dwóch przypadkach określenie premium wydaje się być właściwe. Jedna jest czerpana z głębokości 85 metrów, druga z 250 metrów. Obydwie przechodzą dość zawiłe procesy filtracji i utrzymują odpowiedni bilans minerałów. W przypadku Melt Water mamy jedną ciekawostkę: jeden z etapów filtracji polega na zamrażaniu wody. Za pomocą specjalnej technologii można usunąć warstwę zawierającą szkodliwe elementy „ciężkiej wody”. Jest to możliwe, gdyż rdzeń lodu powstaje w temperaturze od -1,5 do -3,5°C, a na tym etapie cząsteczki wody oczyszczają się i wypychają zanieczyszczenia, które są następnie usuwane. W dalszej kolejności woda jest wzbogacana w odpowiednie minerały. Voda Naturalna występuje już w kilku odmianach. Znaczącym wzbogacającym składnikiem jest kolagen.

Zapewne nowe technologie wpływają na smak, jakość i proces filtracji, czy jednak wpłyną na decyzję konsumenta? Odpowiednia woda na pewno wpłynie pozytywnie na nasz organizm. Wszystko zależy od jego potrzeb, naszego trybu życia i zasobności portfela. Nie wszystko co premium jest warte swojej ceny. Niemniej jednak w przypadku wody, która stanowi ważny element naszej diety i podlega wielu procesom filtracji oraz wzbogacania kategoria ta może mieć duże znaczenie.

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ