Wielkanoc na świecie

Wielkanoc tuż-tuż, kiedy nasze babcie z zapałem zaczynają wypiekać mazurki, malować wydmuszki i rozglądać się za lukrowymi barankami, w innych częściach świata myśli się raczej o przygotowywaniu parad, religijnych inscenizacji i pakowaniu drobnych prezencików. Jak święta wielkanocne spędzane są na świecie?

walksofnewyork.com

Brazylia

W Brazylii Wielkanoc to najważniejsze święto narodowe i przygotowania do jego celebracji trwają cały rok. Wielki Karnawał w Rio traktowany jest jako pożegnanie z czasem zabawy i przygotowanie do wkroczenia w czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. W świątecznym dniu w całym kraju odbywają się procesje, podczas których niesione są figury Jezusa i Maryi. Jednym z najciekawszych wydarzeń tego typu jest wystawiane od lat 50. ubiegłego wieku w wiosce Fazenda przedstawienie ukazujące skazanie na mękę i śmierć Jezusa na krzyżu, które co roku przyciąga tysiące widzów z całego świata. Na przystrojonych ulicach jeszcze długo po zakończeniu obrzędów religijnych odbywają się tańce, pokazy akrobatyczne i wspólne ucztowanie.

Chiny

Mieszkający w Chinach chrześcijanie celebrują święta wielkanocne na swój własny, eklektyczny sposób, łącząc rodzime tradycje ze zwyczajami zapożyczonymi z innych kultur. Najważniejszym elementem świąt jest jajko, które już w starożytności uważano za symbol nowego życia i barwiono na kolor szczęścia – czerwień. Jajkami obdarowywano się podczas obchodów Święta Wiosny, a historycy są zdania, że zwyczaj ten ma około 3 tys. lat. Nic zatem dziwnego, że chińscy chrześcijanie, którzy chcieli umocnić pozycję swojej religii w tradycji, włączyli ten zwyczaj do własnego obrządku.

Hawaje

Najważniejszym wydarzeniem w czasie świąt jest wielkanocna msza o wschodzie słońca nad brzegiem oceanu. Niedzielę wielkanocną Hawajczycy spędzają w rodzinnym gronie, bawiąc się w poszukiwanie jajek wypełnionych pieniędzmi i drobnymi prezentami oraz ucztując nad brzegiem oceanu.

Papua Nowa Gwinea

Chrześcijaństwo pojawiło się w Papui dopiero około pół wieku temu, a swój sukces zawdzięcza temu, że udało mu się wymieszać z tradycyjnymi zwyczajami i wierzeniami. Dziś na części wysp Wielki Piątek uważany jest za najważniejszy dzień w roku, podczas którego ludzie zbierają się, aby wspólnie uczestniczyć we mszy i słuchać muzyki wykonywanej przez młodzież z pobliskich wiosek. W niedzielę przed kościołami ustawiane są wielkanocne drzewka, które przystraja się… tytoniem i paczkami papierosów, które po mszy są rozdawane wiernym.

Hiszpania

W Hiszpanii Wielkanoc obchodzona jest z wielką pompą. Na szczególną uwagę zasługują obchody Wielkiego Czwartku w mieście Verges, gdzie setki poprzebieranych za kościotrupy mężczyzn wykonuje tradycyjny „taniec śmierci”. Widowiskowe są również odbywające się w niedzielę wielkanocną w całym kraju procesje, podczas których strojnie ubrane osoby niosą na barkach udekorowane świeżymi kwiatami ogromne figury świętych.

Egipt

Dominujący wśród egipskich chrześcijan Koptyjski Kościół Ortodoksyjny wymaga od wiernych aż 55 dni postu, który dodatkowo zaostrza się w Wielkim Tygodniu. W tym czasie chrześcijanie są też zobowiązani do uczestniczenia we mszy każdego dnia. Niedziela wielkanocna rozpoczyna się od procesji, którym towarzyszy bicie w dzwony, sygnalizujące zmartwychwstanie Jezusa. Zwyczaje związane ze świętowaniem poniedziałku wielkanocnego, który jest dniem wolnym od pracy, sięgają starożytnych obrzędów Święta Wiosny. Ten dzień Egipcjanie spędzają na powietrzu, w parkach i ogrodach, wymieniając się kolorowymi jajkami i drobnymi upominkami.

Źródła: whyeaster.com, easterbunnys.net.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ